آخرین اخبار

  پربازدید ترین مطالب

  داستان موفقیت

  وردپرس

  فریلنسر

  تولید محتوا

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا CMS به جز وردپرس!

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان یکی از بهترین روش‌ های طراحی سایت و و پرتال است. در این مطلب بهترین سیستم های مدیریت محتوا در سال ۲۰۱۹ را معرفی خواهیم کرد.

  بدون استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مجبور خواهید بود تک تک صفحه‌های وب سایت را از اول تا آخر کدنویسی کنید. این روش طراحی سایت به سال های قبل مربوط شده و امروز دیگر جایگاهی ندارد. اکنون باید یک سیستم مدیریت محتوا ایجاد و مدیریت ساخت و اتصال همه صفحه‌های وب سایت به یکدیگر را به آن محول کرد. از یک دیدگاه، سیستم‌های مدیریت محتوا به دو دسته اختصاصی و متن باز تقسیم می‌شوند.

  خرید رپورتاژ آگهی

  سیستم های مدیریت محتوای متن باز یا Open source

  یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS اختصاصی، طی یک پروژه خاص، توسط یک شرکت برنامه‌نویسی برای یک مشتری مشخص ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است شرکت، سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خود را توسعه داده و از آن در همه پروژه‌های طراحی وب سایت استفاده کند. این CMS به صورت انحصاری به توسعه‌دهنده آن تعلق دارد و نمی‌توان در آن دست برد. برای اعمال هر گونه تغییر همچون حذف یا افزودن قابلیت‌های جدید به وب سایت، به سازنده آن وابسته خواهید بود.

  اما سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز، همانند دیگر پلتفرم‌ها و نرم افزارهای اپن سورس، می‌توانند توسط هر فردی دستکاری شده و به شکلی سفارشی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین شرکت خاصی مالکشان نبوده و گروهی به عنوان پشتیبان و توسعه‌دهنده از آن‌ها حمایت می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای طراحی سایت با استفاده از آن‌ها، خروج از وابستگی به یک فرد یا شرکت خاص است، چرا که شرکت‌های زیادی با استفاده از آن‌ها پروژه‌های طراحی سایت پیاده‌سازی می‌کنند. اگر بعد از اتمام پروژه با مجری آن به مشکل برخورد کردید، می‌توانید به راحتی مسئولیت پشتیبانی و ارتقا را به شرکت دیگری بسپارید.

  تعدد ابزارهای موجود در قالب یک سری افزونه قابل نصب، دومین مزیت مهم استفاده از یک CMS اپن سورس است. به عبارتی می‌توانید همانند زمان نصب یک نرم افزار روی گوشی هوشمند یا کامپیوتر دسکتاپ و لپ تاپ خود، به وسیله نصب یک سری افزونه، قابلیت‌های جدیدی را به وب سایت بیفزایید، بدون این که به کدنویسی نیاز داشته باشید.

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا در سال ۲۰۱۹

  وردپرس و جوملا را باید بهترین سیستم های مدیریت محتوا متن باز دانست. از نظر میزان کاربرد، جوملا با وردپرس غیر قابل مقایسه است، به همین دلیل باید وردپرس را بدون رقیب، مهمترین ابزار طراحی سایت در دنیا دانست. نزدیک به ۳۰ درصد همه وب سایت‌های دنیا با استفاده از آن ساخته شده‌اند! با وجود این حجم از کاربرد، این تنها سیستم مدیریت محتوای متن باز در دنیا نیست.

  مقاله پیشنهادی: چطور از وردپرس بکاپ بگیریم؟ معرفی پلاگین بکاپ وردپرس

  خرید رپورتاژ

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا که در این مطلب معرفی خواهیم کرد، از سال ۲۰۱۷ به بعد عرضه شده و کاملا جوان محسوب می‌شوند! حداقل ریپازیتوری آن‌ها در گیت هاب، بعد از سال ۲۰۱۷ ایجاد شده است. برخی از آن‌ها به صورت کامل رایگان بوده و برای برخی دیگر، طرح‌‌های رایگان با امکان خرید سرویس پریمیوم در نظر گرفته شده است. با کلیک روی نام هر کدام به وب سایت آن منتقل خواهید شد.

  Flextype

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Flextype یک سیستم مدیریت محتوای ساده با ساختار فایل فلت (Flat-File) و مبتنی بر نسخه ۷ زبان برنامه‌نویسی PHP است. هدف از توسعه آن، نگه داشتن همه‌ چیز به شکل انعطا‌ف‌پذیر و اجازه به طراح وب سایت برای ایجاد هر گونه محتوا به شکل دلخواه است. در این CMS امکان ایجاد فیلدهای سفارشی‌سازی شده برای هر محتوا بسیار آسان بوده و یک ادیتور پوسته داخلی وجود دارد.

  ویرایش محتوا نیز به لطف وجود یک ویرایشگر WYSIWYG آسان است. با استفاده از نصب یک افزونه می‌توان پشتیبانی از Markdown را نیز به وب سایت افزود. اعمال هر تغییری روی محتواها، از طریق میانبرهایی شبیه به نمونه‌های آن‌ها در وردپرس امکان‌پذیر خواهد بود.

  rwtxt

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  rwtxt با هدف ساده نگه داشتن همه‌ چیز طراحی شده است. می‌توان به آن به چشم یک نوت پد دارای قابلیت جستجو نگاه کرد که امکان یادداشت برداری سریع را فراهم می‌کند. حین استفاده از آن با پیکربندی پیش‌فرض، به یاد یک مرجع (Wiki) خواهید افتاد؛ هر کاربر می‌تواند به بخش عمومی وب سایت یک برگه اضافه کند.

  با این حال طراح وب سایت قادر است یک دامین به rwtxt اضافه کرده یا از آن به عنوان یک نوت پد شخصی به منظور نگه داشتن متن‌های خود استفاده کند. در هر زمان می‌توان نوشته‌ها را به صورت عمومی منتشر کرد تا کاربران دیگر بتوانند به صورت مستقیم یا از طریق جستجو به آن‌ها دست پیدا کنند.

  امکان لاگین کردن به چند دامین به صورت همزمان را باید قابلیت مهم دیگر rwtxt به عنوان یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا دانست. به این ترتیب قادر خواهیم بود از آن برای اجرای یک وب سایت با چندین وبلاگ، که هر یک دارای پوسته و ظاهر متفاوتی است، بهره برد. در rwtxt همه چیز به نظر خام می‌رسد، اما در واقعیت، کاربردهای فراوانی می‌توان برای این سیستم مدیریت محتوا تعریف کرد.

  Publii

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Publii یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا از نوع استاتیک با تمرکز روی ویژگی‌های ظاهری (رابط کاربری گرافیکی) است. Publii را باید یک اپلیکیشن دانست که به جای اجرا روی سرور، روی کامپیوتر خانگی دسکتاپ یا لپ تاپ اجرا می‌شود.

  طراح، اپلیکیشن را روی سیستم کامپیوتری خود دانلود کرده و از آن برای ایجاد یک وب سایت استاتیک استفاده می‌کند. بعد از اتمام کار، پروژه روی یک وب هاستینگ سوار خواهد شد. در این مرحله می‌توانید از مطلب «چطور بهترین هاستینگ یا میزبانی وب را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟» کمک بگیرید.

  طراحی وب سایت به این روش ایده جدیدی نیست. به عبارتی ایده پشت پروژه توسعه Publii را نباید خلاقانه و جدید دانست، اما در هر صورت، جدیدترین تلاش در راستای پیاده‌سازی یکی از جالب‌ترین روش‌های طراحی وب سایت به شمار می‌رود.

  Publii متن باز و رایگان بوده و در نگاه اول، از همه بهترین سیستم های مدیریت محتوا که در این مطلب معرفی کرده‌ایم مدرن‌تر و کامل‌تر به نظر می‌رسد. درباره آن اطلاعات زیادی در دسترس نیست، اما به نظر تمرکز اصلی آن ایجاد بلاگ بوده است. خوشبختانه طراح نیازمند صرف زیاد برای طراحی رابط کاربری وب سایت نخواهد بود، چرا که یک فروشگاه عرضه پوسته‌های مختلف، به صورت رایگان و پولی، برای Publii وجود دارد.

  به عنوان دیگر ویژگی‌های این CMS باید به امکان همگام‌سازی وب سایت (پشتیبانی از FTP ،GitHub Pages ،Gitlab ،AWS ،Netlify و Google Cloud)، مشاهده نسخه پیش نمایش، یک ایمپورت‌کننده وردپرس و تمرکز روی سئو اشاره کرد.

  ClassicPress

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  ClassicPress را باید شاخه‌ای از وردپرس دانست که خوشبختانه، فاقد ویرایشگر متن مبتنی بر بلاک جدید آن است. در نسخه کنونی این سیستم مدیریت محتوا، روی افزایش امنیت و بهینه‌سازی، حذف قسمت‌های بدون کاربرد و توسعه یک سری قابلیت مخصوص کاربران دارای اهداف بیزینسی تاکید شده است.

  مهمترین تفاوت ClassicPress با وردپرس در کنار ویرایشگر متن کلاسیک آن، حاکمیت پروژه است؛ توسعه‌دهنده اصلی، تاکید زیادی روی دموکراسی دارد، به همین دلیل برای افزودن قابلیت‌های جدید به پروژه خود، از کاربران ClassicPress نظرسنجی می‌کند.

  Twill

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  در حالت کلی شاید نتوان Twill را یک CMS دانست. بهتر است آن را یک کیت ابزار (تول کیت – Toolkit) به منظور خلق سیستم مدیریت محتوا خطاب کنیم. هدف از توسعه آن، کمک به توسعه‌دهندگان برای ایجاد سریع یک سیستم مدیریت محتوا منطبق با نیازهای خود بوده است. به همین دلیل نمی‌توان از آن به عنوان ابزاری آماده برای راه‌اندازی وب سایت شخصی یا وبلاگ استفاده کرد.

  اگر یک توسعه‌دهنده بوده یا مالک یک کسب و کار نیازمند در اختیار داشتن یک سیستم مدیریت محتوای سفارشی هستید، می‌توانید روی قابلیت‌های Twill حساب کنید. جالب است بدانید این کیت ابزار ساخت CMS مبتنی بر محبوب‌ترین فریم ورک زبان برنامه‌نویسی پی اچ پی یعنی لاراول است. این موضوع کار با Twill را راحت می‌کند.

  Canner

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Canner از بسیاری جهات شبیه به Twill بوده و یک ابزار برای ساخت سیستم مدیریت محتوا به شمار می‌رود. برخلاف Twill، این کیت ابزار مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی نود جی‌اس است. در نتیجه اگر به زبا‌ن‌های نود جی‌اس و جاوااسکریپ تسلط بیشتری دارید، بهتر است از آن برای ساخت CMS سفارشی خود بهره ببرید.

  مقاله پیشنهادی: خطرناک ترین اشتباهات در طراحی سایت

  خوشبختانه یک نسخه SaaS از این محصول نیز موجود است. با خرید آن همه اعمال مربوط به وب هاستینگ، پیکربندی CDN و دیگر موارد لازم برای پیاده‌سازی کامل یک وب سایت، برای مشتری پیگیری خواهند شد. گفتنی است نسخه متن باز Canner فاقد قابلیت پشتیبانی از چند زبان است. در صورت نیاز به ساخت یک وب سایت چند زبانه، باید نسخه SaaS این ابزار را تهیه کنید.

  Grafite CMS

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Grafite CMS به عنوان یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا سال ۲۰۱۹ دو کاربرده است. می‌توان از آن به عنوان یک CMS مجزا و مستقل به منظور ایجاد یک وب سایت استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از Grafite CMS به عنوان افزونه‌ای برای یک وب سایت یا وب اپلیکیشن کنونی وجود دارد.

  در حال حاضر سیستم‌های مدیریت محتوای زیادی این امکان را از طریق ارائه یک رابط کاربری برنامه‌نویسی (API) فراهم می‌کنند، اما Grafite CMS دارای دو حالت نصب متفاوت و جداگانه است. برخی کاربران از آن به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای مستقل، برای طراحی یک وب سایت جدید استفاده می‌کنند. عد‌ه‌ای دیگر آن را با یک پروژه از پیش تعیین شده بزرگتر یکپارچه‌سازی خواهند کرد.

  یکی از نکات بسیار مهم درباره این CMS ماژولار بودن آن محسوب می‌شود. عناصری همچون صفحه‌ها، بلاگ و رخدادها در قالب ماژول وجود داشته و امکان فعال‌سازی و غیر فعال‌سازی آن‌ها فراهم است. همچنین در صورت نیاز به هر نوع محتوای جدید، همواره می‌توان یک ماژول اختصاصی برای خود ایجاد کرد.

  Vapid

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Vapid کاملا ساده طراحی شده است. داشبورد آن بر اساس تگ‌هایی که در قالب خود مورد استفاده قرار داده‌اید ایجاد خواهد شد. هر زمانی که بخشی از یک صفحه وب را به عنوان یک محتوای قابل ویرایش علامت می‌زنید، داشبورد به طور خودکار یک فرم مناسب به رابط کاربری ادمین اضافه خواهد کرد.

  این سیستم مدیریت محتوا با زبان برنامه‌نویسی نود جی‌اس نوشته شده است. در صورت داشتن اطلاعات کافی، می‌توانید وب هاستینگ خود را به صورت رایگان بر عهده گرفته و اپلیکیشن را روی سرور دلخواه سوار کنید. امکان استفاده از طرح‌های هاستینگ وب Vapid نیز وجود دارد. هزینه استفاده از این طرح‌ها از ۷ دلار آغاز می‌شود.

  Zola

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Zola یک ابزار سایت‌ساز استاتیک، نوشته شده با زبان Rust است. استفاده از آن نیازمند کار با رابط کاربری متنی (کامند لاین) خواهد بود. با این حال، توسعه وب سایت ساده پیش می‌رود. یکی از دلایل قرارگیری آن در زمره بهترین سیستم های مدیریت محتوا ۲۰۱۹ نداشتن هر گونه دیپندنسی با وجود استاتیک بودن محسوب می‌شود. سوار کردن وب سایت نهایی روی ویندوز، مک یا لینوکس سریع و ساده است.

  اگر دوست‌ دارید در مسیر طراحی سایت، بیشتر مجبور به کدنویسی شوید، Zola را به عنوان CMS مورد استفاده انتخاب کنید. همه مطالب با استفاده از Markdown مدیریت خواهند شد.

  Academic

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  Academic یکی از متفاوت‌ترین و جالب‌ترین‌ها است، چرا که روی یک سیستم مدیریت محتوای دیگر سوار شده است. آن را باید یک سازنده وب سایت / صفحه وب دانست که روی بستر ابزار سایت‌ساز Hugo قرار گرفته است. دلیل این کار، ساده کردن کار با نرم افزارهای سایت‌ساز استاتیک و فراهم کردن امکان طراحی سایت با استفاده از تکنیک کشیدن و رها کردن (درگ اند دراپ) بوده است.

  با استفاده از آن می‌توان به راحتی وب سایت‌های چند زبانه ایجاد کرد. هر چیزی در قالب Markdown و LaTeX قابل نگارش است. برای وب سایت‌های مهندسی که با ریاضیات سر و کار دارند، LaTeX به شدت کاربردی خواهد بود. یک سری پوسته آماده در نظر گرفته شده که نیاز به صرف زمان برای طراحی رابط کاربری گرافیکی را از بین می‌برد. امکان ایجاد پوسته‌ای سفارشی نیز وجود دارد.

  Piranha CMS

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  برای دوست‌داران زبان برنامه‌نویسی ASP.NET، که روز به روز کاربرد آن در طراحی وب سایت کمتر می‌شود، یک سیستم مدیریت محتوای جدید آورده‌ایم. همانطور که از یک سیستم مدیریت محتوای مبتنی بر ASP.NET انتظار داریم، این CMS را می‌توان روی ویندوز، مک یا لینوکس سوار کرد. هدف از توسعه این پروژه، افزایش سرعت در انتشار بوده است. اگر به استفاده از مایکروسافت Azure اهمیت می‌دهید، پشتیبانی از آن به صورت پیش‌فرض میسر شده است.

  می‌توان همه محتواها را در قالب HTML یا Markdown ویرایش کرد. امکان ویرایش آن‌ها به صورت متن ساده نیز وجود دارد. علاوه بر آن‌ها، یک ادیتور دارای استایل گوتنبرگ (Gutenberg) نظر در نظر گرفته شده است. امکان لینک‌سازی داخلی ساده، امکان پردازش تصویر و اجرای چندین وبلاگ روی یک وب سایت از جمله مهم‌ترین دلایل قرارگیری Piranha CMS در فهرست بهترین سیستم های مدیریت محتوا ۲۰۱۹ است.

  Squidex

  بهترین سیستم های مدیریت محتوا

  همانند گزینه قبلی، Squidex نیز با زبان برنامه‌نویسی ASP.NET نگارش شده است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این سیستم مدیریت محتوا امکان سوار کردن آن روی سرور دلخواه خود یا استفاده از ورژن SaaS است. داخل وب سایت توسعه‌دهنده، هزینه استفاده از این ورژن را مشاهده خواهید کرد.

  این CMS بیشتر به عنوان یک ریپازیتوری مرکزی برای همه محتواها مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از طریق یک رابط کابردی برنامه‌نویسی (API)، از هر جایی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. در نتیجه قادر خواهید بود با استفاده از Squidex چندین وب سایت داخلی و خارجی را اجرا کنید.

  حین استفاده از این دسته سیستم‌های مدیریت محتوا، باید داشبورد وب سایت و رابط کاربری گرافیکی را خودتان ایجاد کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود CMS را تا حد زیادی منطبق با نیازهای خود سفارشی کنید.

   

  منبع: webdesignerdepot

  قبلی «
  بعدی »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تولید محتوا + رپورتاژ آگهی

  آخرین مقالات