چطور کاربران وب سایت خودمان را بهتر بشناسیم؟ تا ارتباط بهتری با آنها برقرار کنیم

مخاطبان و کاربران وب سایت شما چه افرادی هستند؟ پاسخ این سوال راحت به نظر می‌رسد، اما در حقیقت اینطور نیست. به منظور برقراری ارتباط با کاربران خود باید شناخت بسیار دقیقی از آن‌ها داشت.

معرفی ۱۰ روش برای برقراری ارتباط با کاربران وب سایت

شناخت دقیق کاربران، به مدیر یک کسب و کار اجازه می‌دهد آ‌ن‌ها را برای خود حفظ کرده و از طرفی مشتریان جدیدی به دست بیاورد. افزایش میزان ورودی وب سایت و بالا رفتن تمایل کاربران برای بازگشت به وب سایت شما به منظور استفاده از محتوا، محصولات و خدمات آن، مزیت دیگر شناخت خوب مخاطبان است.

خرید رپورتاژ آگهی

در آن سو، عدم شناخت درست کاربران مخاطب کسب و کار و وب سایت خود، می‌تواند تاثیرات بدی داشته باشد. اگر با مخاطبانتان آشنا نباشید، قادر به تولید محتوای باکیفیت مورد نظر آن‌ها نخواهید بود. بدون در اختیار داشتن این دانش، کاربران و در ادامه ترافیک وب سایت شما تقلیل پیدا می‌کند.

استراتژی‌های برقراری ارتباط با کاربران وب سایت

در ادامه، به ۱۰ استراتژی موثر به این منظور اشاره خواهیم کرد. با پیروی از آن‌ها، وضعیت کنونی وب سایت خود و کاربران موجود را حفظ کرده و به مرور زمان، وضعیت را به وسیله افزایش مخاطبان بهبود خواهید بخشید.

۱- استفاده از یک ابزار تحلیل

این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما آمارها چیز دیگری نشان می‌دهند. نزدیک به یک سوم همه وب سایت‌های مانیتور شده توسط W3Techs، فاقد هر گونه ابزار تحلیل و بررسی هستند. در این رابطه گزارش‌های بدتری وجود دارد. بر اساس یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ توسط اداره کسب و کارهای کوچک در آمریکا، کمتر از ۳۰ درصد کسب و کارهای کوچک از ابزارهای تحلیل و بررسی بهره می‌برند.

خرید رپورتاژ

این دسته ابزارها، ستون فقرات استراتژی شناخت کاربران و پی بردن به رفتارهای آن‌ها محسوب می‌شوند. با استفاده از آن‌ها، به مهمترین سوالات در فرآیند شناسایی مخاطبان خود پاسخ خواهید داد؛ کاربران وب سایت شما، چه محتواهایی را مطالعه می‌کنند؟ آن‌ها در چه ساعتی از روز به وب سایت شما مراجعه می‌کنند؟ کاربران بعد از مراجعه به وب سایت شما، چقدر در آن زمان صرف می‌کنند؟ آن‌ها قبل از ورود به وب سایت شما در کدام وب سایت بوده و بعد از آن به کجا می‌روند؟

وب سایت

بدون در اختیار داشتن پاسخی دقیق برای این سوال‌ها، چطور می‌توان وب سایت خود را پرورش داد؟ وقتی شما نمی‌دانید جنسیت، سن و ویژگی‌های شخصیتی کاربران وب سایت شما چیست، بدون شک قادر به تشخیص بهترین محتواها به منظور تولید برای آن‌ها نخواهید بود. از طرفی بدون استفاده از نرم افزار، نمی‌توان به این اطلاعات دست پیدا کرد.

بر اساس اعلام W3Techs، نزدیک به نیمی از همه وب سایت‌ها از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) بهره می‌برند، هر چند ابزارهای متعددی در سرتاسر اینترنت برای کمک به تحلیل و بررسی آمار و ارقام مربوط به وب سایت‌ها وجود دارند.

۲- فهم آمار و ارقام

اکنون می‌دانیم تعداد زیادی از وب سایت‌ها، از هیچ گونه ابزار تحلیل و بررسی استفاده نمی‌کنند. در واقعیت، ثبت نام در آن‌ها و افزودن کدشان داخل وب سایت خود، کوچکترین قدم در مسیر استفاده از آن‌ها به شمار می‌رود. به عبارتی کاربران زیادی با وجود داشتن حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس و دیگر نرم افزارهای تحلیل وب سایت، قادر به بهره بردن از آن‌ها نیستند.

باید بتوان داده تحلیلی ارائه شده توسط آن‌ها را درک کرد. اگر منظور از یک سری داده را متوجه نشده باشید، استفاده یا عدم استفاده از ابزارهای تحلیل و بررسی تفاوتی نخواهد داشت. خواندن اعداد کار دشواری نیست، اما کنار هم قرار دادن آن‌ها برای پی بردن به وضعیت کلی وب سایت نیازمند داشتن دانش کافی است. به عنوان نمونه، اگر از فیس بوک، توییتر و گوگل داده ورودی دریافت می‌کنید، باید بتوانید از طریق آن‌ها، تصویری واضح از عادت‌ها، رفتارها و نیازهای مخاطبان وب سایت خود ترسیم کنید.

حتی اگر از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی همچون Hootsuite استفاده کنید، هنوز به دانش تحلیل داده ارائه شده توسط نرم افزارهای ارزیاب نیازمندید.

مقاله پیشنهادی: ۸ ابزار شبکه های اجتماعی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

۳- فهم کلمه‌های کلیدی

منظور از کلمه‌های کلیدی، کلمه‌ها و حتی عبارت‌هایی است که کاربران در موتورهای جستجو وارد می‌کنند. دلیل اهمیت آن‌ها، وارد کردن ترافیک زیاد به وب سایت خود در صورت تولید محتوای خوب پیرامون کلمه‌های کلیدی است. یکی از قدم‌های شناخت کاربران وب سایت خود، پی بردن به نحوه یافتن شما توسط آن‌ها است. به عبارتی کاربران، بعد از جستجوی چه کلمه‌ها و عبارت‌هایی در گوگل، به وب سایت شما هدایت شده‌اند؟

برای شروع کار، باید به کلمه‌های کلیدی مربوط به کسب و کار خود پی ببرید.

در مطلب «چگونه کلمات کلیدی مناسب برای تولید محتوا پیدا کنیم؟» به طور مفصل درباره این موضوع صحبت کردیم. استفاده از کلمه‌های کلیدی نامناسب برای تولید محتوا، به دریافت ترافیک منتهی نخواهد شد.

علاوه بر آن، ممکن است نحوه درخواست کاربران برای محتوا، با روشی که شما مشغول فعالیت بر اساس آن هستید، متفاوت باشد. به عنوان نمونه، ممکن است شما برای کلمه کلیدی «موتور سیکلت الکتریکی» اقدام به تولید محتوا کنید، در حالی که بیشتر کاربران دوست‌دار خرید این محصول، عبارات «موتور سیکلت برقی» را در گوگل جستجو می‌کنند. به همین دلیل شناخت کلمه‌های کلیدی مناسب، در گرو پی بردن به رفتار کاربران است. لزوما هر آن چه شما تصور می‌کنید، بهترین کلمه کلیدی نیست.

مثال خوب دیگر، تولید یک محتوا درباره دانشمند معاصر دنیای فیزیک، آلبرت اینشتین است. نحوه تلفظ صحیح نام خانوادگی وی «اینشتین» است، در حالی که نزد عموم، این نام خانوادگی به صورت «انیشتین» تلفظ می‌شود. تصویر زیر نشان می‌دهد میزان جستجوی کاربران برای کلمه «انیشتین» در مقابل «اینشتین» را نمی‌توان مقایسه کرد، هر چند اشتباه است! با استفاده از Google Keyword Research و WordTracker یا دیگر ابزارهای مشابه می‌توانید بهترین کلمه‌های کلیدی را مشخص کنید.

انیشتین

۴- یادگیری نحوه استفاده از فیس بوک

ممکن است به خاطر صرف زمان زیاد در بزرگترین شبکه اجتماعی، خود را کاملا آشنا به آن تصور کنید. از نظر بسیاری از کاربران، فعالیت در فیس بوک، محدود به ارسال پست در این شبکه اجتماعی و لینک دادن به وب سایت خود است.

همین عقیده سبب شده کسب و کارهای انگشت شماری بتوانند از ظرفیت بالای فیس بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی محبوب همچون اینستاگرام برای افزایش ترافیک وب سایتشان بهره ببرند؛ همه پست‌های اکانت فیس بوک شما باید دارای هارمونی باشند. به عنوان نمونه، خط بالای تصویر، می‌بایست جذابیت داشته باشند.

برخی کاربران، عنوان پست منتشر شده در وب سایت و اولین پاراگراف آن را داخل پست فیس بوکی کپی / پیست کرده و سپس لینک آن را قرار می‌دهند. این کار، اوج فعالیت آن‌ها در فیس بوک است! این نوع فعالیت هیچ ثمره‌ای نخواهد داشت. درباره نحوه صحیح استفاده از فیس بوک برای رشد یک وب سایت می‌توان مقاله‌های متعددی نوشت که از حوصله این مطلب خارج است. در بخش Free Tutorials وب سایت فیس بوک، مجموعه‌ای کامل از آموزش‌های این شبکه اجتماعی وجود دارد. آموزش وب سایت LifeWire در این رابطه نیز مفید است. می‌توانید از آموزش‌های بخش به بخش وب سایت WikiHow نیز استفاده کنید.

فیس بوک بزرگترین و پرطرفدارترین شبکه اجتماعی دنیا است، اما در ایران طرفداران زیادی ندارد. کسب و کارهای ایرانی برای دریافت ترافیک باید روی تلگرام و اینستاگرام تمرکز کنند. در سرتاسر وب فارسی، آموزش‌های متعددی در این رابطه پیدا خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی: ۵ اشتباه حین فعالیت در اینستاگرام که از رشد برند شما جلوگیری می‌کنند!

۵- فهم نحوه فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی

بر اساس آمار ارائه شده توسط Statista، فیس بوک با داشتن ۱٫۷ میلیون کاربر فعال، بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا است. با وجود ظرفیت بسیار بالای آن، نباید از فعالیت در دیگر پلتفرم‌ها غافل شد. به عنوان نمونه باید از پینترست نام برد که برخلاف فیس بوک، روی فایل‌های تصویری و گرافیکی متمرکز است. تمرکز اینستاگرام روی تصاویر، ویدیوها و پیام‌رسانی قرار دارد. توییتر، بهترین ابزار برای انتشار محتوای متنی است.

نحوه استفاده از هر شبکه اجتماعی متفاوت است و باید بر اساس این اصول کلی پیش برویم. هیچ قانونی شما را از انتشار محتوای متنی در اینستاگرام یا انتشار عکس در توییتر منع نمی‌کند، اما این بهترین روش استفاده از شبکه‌های اجتماعی نام برده نیست.

۶- مانیتور کامنت‌های کاربران

برخی مدیران، به خاطر تنفر از نقد شدن یا نداشتن وقت کافی، بررسی کامنت‌های کاربران زیر پست‌های‌ آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی یا زیر پست‌هایشان در وب سایت را کنار گذاشته‌اند. خواندن نقدها و انتقادات مشتریان و کاربران درباره محصولات یا سرویس‌های شما، در حالی که زمان و هزینه زیادی برای تولید و توسعه آن‌ها صرف کرده‌اید، سنگین تمام می‌شود، مخصوصا اگر این نقد ناعادلانه باشد.

وب سایت

اما نظرات کاربران، عادلانه یا غیر عادلانه، پنجره‌ای مستقیم به آن چه در ذهن کاربران می‌گذرد رو به روی شما باز خواهد کرد. شما با استفاده از نرم افزارهای مختلف، در پی تحلیل یک سری داده برای پی بردن به اطلاعاتی درباره عادت‌ها، نیازها و خواسته‌های مخاطبانتان هستید. حال آن‌ها به صورت مستقیم و از زبان خود، این موارد را در اختیارتان قرار می‌دهند. آیا نباید با جان و دل از آن‌ها استقبال کرد؟

نه تنها باید نظرات کاربران را تک به تک مطالعه کنید، بلکه باید در صورت نیاز به هر کدام پاسخ بدهید. این پاسخ می‌تواند در قالب یک کامنت دیگر زیر نظر کاربر یا برقراری ارتباط مستقیم با وی از طریق ایمیل یا حتی تماس تلفنی باشد. بی‌توجهی به کامنت‌های کاربران، به معنی به دور انداختن گنجینه‌ای بسیار ارزشمند از اطلاعات مفید است.

۷- اجازه به کاربران برای اطلاع‌رسانی درباره موضوعات مهم

این بخش را با یک مثال شروع می‌کنیم. ویرایشگرهای The Newsroom، مهمترین اخبار هر روز را مشخص می‌کنند. آن اخبار، روی صفحه اول روزنامه نمایش داده خواهند شد. نه تنها The Newsroom، بلکه همه روزنامه‌ها و نشریه‌ها طی چند قرن اخیر، به این شیوه فعالیت کرده‌اند. یک ویرایشگر و در کل یک فرد مشخص، مهم بودن یا نبودن اخبار، رویدادها و محتوا را تعیین می‌کند.

این استراتژی دیگر پاسخگو نیست. در حال حاضر، با استفاده از ابزارهای تحلیل و بررسی می‌توان به صورت غیر مستقیم، به آن چه کاربران مهم تلقی می‌کنند پی برد و تمرکز را روی آن‌ها قرار داد.

یک کاربر، با میزان زمانی که داخل وب سایت شما سپری کرده و تعداد دفعاتی که روی عناوین مختلف کلیک می‌کند، موضوعات مهم از نظر خود را به شما به صورت غیر مستقیم اعلام خواهد کرد. کلیک وی می‌تواند روی یک پست (محتوای متنی – تصویری یا ویدیویی)، کالا، سرویس یا تبلیغ باشد، هر چند بازگشت یا عدم بازگشت مجدد این کاربر به وب سایت هرگز مشخص نیست.

ارائه هر چیزی به کاربران، خارج از آن چه طلب می‌کنند، به معنی بی‌توحهی به نیازهایشان است. این مشتری به سمت سرویس‌دهنده یا فروشنده‌ای که او را درک می‌کند جذب خواهد شد.

۸- فهم کسب و کار خود و آن چه ارائه می‌کند

به عقیده Forbes، روز به روز دسته‌بندی جدیدی از محصولات ارائه شده و کالاهای تازه‌ای پا به عرصه وجود می‌گذارند. مثال بسیار خوب، صنعت لوازم جانبی گوشی های هوشمند است که بعد از متداول شدن استفاده از این گجت‌ها رونق گرفت. امروز میلیاردها دلار پول در این صنعت جابه‌جا می‌شود.

به عبارتی اکنون دست مدیران کسب و کارها برای انتخاب یک زمینه کاری، بسیار باز است و انتخاب‌های متعددی وجود دارند. با این حال، پیش از هر تصمیم‌گیری، باید به خوبی کسب و کار خود و هدف اصلی آن را شناخت. نباید به هر فرصتی برای کسب درآمد رو آورد، اگر شما را از هدف اصلی‌تان دور می‌کند.

حتی اگر تا امروز به طور دقیق به هدف خود و چیزی که باید به مشتریان ارائه کنید پی نبرده‌اید، با استفاده از داده تحلیلی کسب شده از نرم افزارها، می‌توانید آن را مشخص کنید. اکنون باید به جای عبارت محبوب مدیران کسب و کارها یعنی «پول را به من نشان بده»، از عبارت «داده را به من نشان بده» استفاده کنیم.

۹- نبود همه چیز برای همه

این قسمت با بخش قبلی یعنی نیاز به فهم دقیق کسب و کار خود در ارتباط است. در حال حاضر، که دسته‌بندی‌ها و گونه‌های فراوانی از انواع محصولات وجود دارد، نمی‌توانید همه چیز ارائه کرده و نیازهای همه افراد را برآورده کنید. یک شرکت لوازم آرایشی نباید وارد حوزه تولید پوشاک شود، مگر این که سرمایه بسیار زیادی در اختیار داشته و بعد از تاسیس بخشی کاملا مجزا در شرکت خود، مدیریت آن را به دست فرد یا گروه دیگر بسپارد.

باید بتوانید در یک زمینه کاری مشخص، به نیاز مشتریان پاسخ بدهید. در یک چارچوب مشخص، این گستره می‌تواند به مرور زمان افزایش پیدا کند، اما نباید به طور کامل وارد چارچوب دیگری شوید.

۱۰- پرسش از مخاطبان

بعد از کامنت و قبل از داده ارائه شده توسط نرم افزارها، بهترین داده از طریق پرسش مستقیم از کاربران به دست می‌آید. این روش ارزان و ساده بوده و در عین حال، اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهد. البته کاربران امروزی برای تکمیل یک پرسش‌نامه حوصله کافی ندارند، به همین دلیل آن را تا جای ممکن کوتاه طراحی کرده و در صورت امکان برای شرکت‌کنندگان جایزه‌ای تعیین کنید.

 

منبع: webdesignerdepot

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *