چطور یک وبینار اجرا کنیم؟ آموزش برگزاری وبینار webinar

آموزش وبینار
وبینار

آیا وبینار بخشی از استراتژی افزایش بازدید سایت و افزایش فروش شما است؟ بهتر است که باشد. اگر تاکنون به این دلیل که نمی دانستید که چگونه یک وبینار اجرا کنید،آن را به تعویق انداخته اید؟ با خواندن این آموزش برگزاری وبینار webinar دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت.

یک تحقیق نشان می دهد که ۶۲ درصد از بازاریابان B2B در استراتژی بازاریابی محتوایشان از وبینار استفاده می کنند تا لیدهای جدیدی را جذب کرده و مشتریان موجود را به نقاط پایین تر ِقیف فروش هدایت کنند.

خرید رپورتاژ آگهی

وبینارها می توانند: به طور موثری مهارت های شرکت شما را نشان داده، تعاملاتی به لحظه را با مشتریان بالقوه تان تضمین کنند، و پس از اتمام، به محتوایی ارزشمند و پیشرفته، تبدیل شوند.

در این مقاله ما قصد داریم فرایندی را برایتان شرح دهیم که خودمان برای ایجاد، ترویج و اجرای آخرین وبینارمان پیش بردیم، که به بالاترین تعداد ثبتنام و شرکت کننده در مقایسه با وبینارهای قبلی تا به امروز رسید.

با خیال راحت استراتژی هایی که ما برای محتوای خود استفاده کردیم را برای خودتان اعمال کرده و نتایج عالیِ بدست آمده را تجربه و تکرار کنید. با ویرلن همراه باشید…

 

موضوع وبینار خود را انتخاب کنید

انتخاب موضوعی مرتبط که شما بتوانید آن را به خوبی ارائه دهید، برای یک وبینار بسیار مهم است.

ماه گذشته، من اولین وبینارم را با AdEspresso برگزار کردم. این وبینار در مورد چگونگی نوشتن یک کپی تبلیغاتی موثر برای فیس بوک بود. شکی ندارم که موضوع وبینار من، در بالا بردن تعداد ثبتنام ها بسیار موثر بود.

خرید رپورتاژ

در کل، وجود یک کپی برای داشتن یک تبلیغ موثر بسیار ضروری است، اما تعداد بسیار کمی از شرکت ها می دانند که چطور یک کپی عالی بنویسند یا حتی تا بحال یک نمونه ی خوب را ندیده اند.

این بدان معناست که این موضوع برای مخاطبان ما ارزشمند بود.

بعلاوه، ما از اوایل کار می دانستیم که محتوایمان باید قابل اجرا باشد، که این موضوع، مسیر حرکت وبینارمان را شکل داد.

ما نمی خواستیم فقط اینکه چه چیزی باعث قوی یا ضعیف شدن یک کپی می شود را نشان دهیم؛ ما می دانستیم که ارائه گام های خاص و حتی شاید یک فرمول برای نوشتن یک کپی عالی، می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد.

این به هر شخصی، بدون در نظر گرفتن سطح مهارتش، کمک می کند تا بتواند این محتوای دانشی را بلافاصله برای خود پیاده کند.

 

مقاله مرتبط : آموزش داستان سرایی برند برای توسعه استارت آپ و برندینگ

 

آموزش وبینار

این زاویه یا مسیر خاص، انتخاب بسیار خوبی بود؛ زیرا غیرممکن بود تا تمام آنچه که مردم باید در مورد copywriting بدانند را در یک ساعت توضیح داد؛ زیرا این موضوع بسیار بزرگ و طولانی است و شاید برای خود من حدود یک دهه طول کشید تا آن را فرا بگیرم.

بنابراین یک فرمول گام به گام و سریع هدف مان بود، و ما آن را از ابتدا می دانستیم.

هنگام انتخاب موضوع، به آنچه مشتریان، بیشتر از شما می پرسند و آنچه که آنها به صورت آنلاین جستجو می کنند، فکر کنید. آیا در صنعت شما چیزی وجود دارد که آنها درگیرش باشند؟ این معمولا نقطه خوبی برای شروع است.

تنظیم یک نرم افزار وبینار

شما باید یک نرم افزار وبیناری برای استفاده انتخاب کنید تا بتوانید طبق برنامه پیش رفته و رویدادی را ایجاد کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که بلافاصله کاربران را ثبت نام کرده یا اطلاعاتی در مورد وبینار، همراه با لینک به آنها ارسال کنید، سپس به جلو بروید و پایه های اولیه را برای وبینار خود تنظیم کنید.

AdEspresso از GotoWebinar برای وبینارهایش استفاده می کند. این چیزی است که بیشتر مشتریان ما نیز از آن استفاده می کنند. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد تا رویداد خود را از قبل ایجاد کرده و یک عنوان، شرح، و تاریخ شروع و پایان برایش در نظر بگیرید. شما همچنین می توانید اهداف مورد نظرتان را نیز برای بهینه سازی انتخاب کنید.

نرم افزار وبینار

در اینجا، اگر شما چند “میزبان” برای اجرای وبینار داشته باشید، می توانید سازمان دهندگان یا اعضای دیگری را نیز به آن اضافه کنید.

آموزش برگزاری وبینار

 صفحه فرود یا لندینگ پیج خود را ایجاد کنید

شما اکنون وبینار را تنظیم کرده ، تاریخ و موضوع را انتخاب کرده اید.

شاید هنوز متن ارائه ی خود را کامل نکرده باشید(یا آن را اصلاح نکرده اید) ، اما جای نگرانی نیست.

فعلا شما باید بدانید که قصد دارید در مورد چه چیزهایی صحبت کنید، و شرکت کنندگان از وبینار شما چه چیزی به دست می آورند.

با همین دانش، یک صفحه فرود ایجاد کنید که با توضیح خلاصه ای نشان دهد که این وبینار چقدر برای شرکت کنندگان مفید خواهد بود.

این موضوع بسیار مهم است، زیرا، در غیر این صورت، ثبت نام هایی را که لازم دارید، دریافت نخواهید کرد، حتی اگر رایگان باشد.

 

مقاله مرتبط : کمپین رپورتاژ آگهی یا تبلیغات بنری و کلیکی؟ تاثیرگذاری کدام بیشتر است؟

چطور وبینار ارائه دهیم

در حالت ایده آل، صفحه فرود شما باید:

گزینه های ثبت نام برای رویداد را به وضوح لیست کرده و تکمیل کردنش برای کاربران آسان باشد.

میزبان رویداد را به عنوان یک متخصص در موضوع مورد نظر، معرفی کند (ترجیحا بدون بزرگنمایی عناوین یا تجربه – اینکار لازم نیست).

توضیحی دهید که وبینار چه چیزهایی را پوشش می دهد، چه چیزی آن را از سایر محتویات متمایز می کند و عضویت در آن چقدر به نفع کاربران است.

صفحه لندینگ پیچ صفحه ای است که شما کاربران را برای ثبت نام به سمتش می فرستید، بنابراین به یاد داشته باشید که آن را به خوبی ایجاد کنید.

تولید محتوا

خب، اکنون زمان ایجاد محتوا است.

تا کنون ما یک طرح کلی از آنچه قرار بود در موردش صحبت کنیم، ایجاد کردیم و آن را با سایر میزبان ها به اشتراک گذاشتیم تا ببینیم آنها چه نظری دارند.

از آنجا که من به نوشتن محتوای متنی عادت بیشتری دارم، متوجه شدم که ساختن یک طرح کلی برایم آسان تر است، سپس شروع به پر کردن جاهای خالیِ آن کردم. این کار بهتر از نوشتن کامل یک محتوا از ابتدا تا انتهاست.

آن طرح چیزی شبیه این بود:

وبینار

در بحث ارائه، یک پس زمینه خنثی انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که نام تجاری و اطلاعات تماس تان در هر اسلاید در دسترس است.

من می دانستم نکاتی که ارائه میکنم باید به راحتی قابل هضم و اجرایی بوده و دارای گام هایی خاصی باشد که کاربران بتوانند برای نوشتن یک کپی موثر، از ابتدا تا انتها از آن استفاده کنند.

این بدان معناست که درگیر جزئیات غیر ضروری نشوید، اما در عوض به ایجاد یک راهنمای خوب، همراه با اطلاعات کافی برای استفاده کاربردی، فکر کنید.

من سعی کردم نمونه هایی در AdEspresso پیدا کنم ، سپس کاربرد نمونه ها را خلاصه کردم. و مانند بسیاری از وبینارها در موضوعات تئوری وار گیر نکردم، حتماً تجربه اش کرده اید، وبینارهایی که در آن احساس می کنید همه چیز را یاد گرفته اید، ولی حس می کنید عملاً چیزی نمی دانید.

 

مقاله مرتبط : آموزش لینکدین از صفر تا صد

آموزش وبینار

بهتر است که از عناصر طنز، عناصر فرهنگی، یا شخصیت های مشهور به منظور شکستن خشکیِ ارائه و حفظ تعامل کاربران استفاده کنید.

در کپی رایتینگ وبینار ، من از چند عنصر خنده دار استفاده کردم و همچنین اسلایدی از ادگار آلن پو داشتم تا به تبلیغ کنندگان یادآوری کنم که بر یک اثر عاطفی(emotional effect) نیز تمرکز کنند.

جزئیاتی کوچک مانند این می تواند کمک کننده باشد.

آموزش وبینار

یک نکته دیگر که می خواهم مطرح کنم:

چند نفر به من گفتند که اینکه وبینار بیش از حد بر فروش تمرکز نداشت را دوست داشتند. آنها این محتوا را دوست داشتند زیرا برایشان مفید بود و احساس نمی کردند که ما آن را سرهم کرده ایم تا فقط محصولی را بفروشیم یا سعی کنیم افراد یا کارفرمایان را فریب دهیم تا من را استخدام کنند.

این را در ذهن داشته باشید و بر ایجاد محتوایی عالی تمرکز کنید؛ این چیزی است که به شما کمک می کند تا در پایان به لیدهای بیشتری دست پیدا کنید.

تبلیغ، تبلیغ، تبلیغ

هنگامی که در حال نوشتن محتوا هستید، باید تبلیغ کردن وبینارتان را نیز در نظر بگیرید.

در واقع، مراحل چهار و پنج می تواند همان زمان انجام شوند.

به مشتریان خود ایمیل بزنید تا به آنها اطلاع دهید که محتوای بیشتری در راه است، آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و حتی کمپین های تبلیغاتی اجرا کنید.

وبینار

AdEspresso وبینار ما را در گروه دانشگاه، کلیه پروفایل های اصلی رسانه های اجتماعی و همچنین در خبرنامه قرار داد و کمپین های تبلیغاتی ای را برای تشویق ثبت نام در وبینار ارسال کرد.

من نیز به چند گروه نویسندگان حرفه ای مراجعه کردم و آن را در صفحه اصلی خودم نیز قرار دادم، چون می دانستم که افراد زیادی می توانستند از آن بهره مند شود.

هرچه بیشتر آن را به اشتراک بگذارید، بهتر است، زیرا این کار باعث می شود که لیدهای بیشتری ثبت نام کنند.

در واقع فقط بخش کوچکی از کاربرانی که ثبت نام می کنند، در وبینار شرکت خواهند کرد، بنابراین این موضوع را در نظر داشته باشید که این مشکلی ایجاد نخواهد کرد، هرچند، چون شما اطلاعات آنها را به عنوان یک لید دریافت می کنید، آنها همیشه می توانند بازانتشار وبینار را دریافت کنند.

 آماده سازی تجهیزات وبینار

تجهیزات خود را از قبل تهیه کنید.

برای کسب بهترین نتایج، شما باید در حالت ایده آل یک میکروفون داشته باشید، البته نه میکروفون لپ تاپ.

داشتن یک صفحه یا اسکرین دوم برای اتصال به رایانه اصلی خودتان نیز می تواند مفید باشد، در این صورت شما به راحتی می توانید یادداشت ها و یا سوالاتی که کاربران می پرسند را مشاهده کنید.

اجرای وبینار آزمایشی

قبل از این که به صورت زنده اجرا کنید، بسیار مهم است که یک اجرای آزمایشی انجام دهید.

در این مرحله، شما باید ارائه خود را بنویسید، و چند بار آن را تمرین کنید تا مطمئن شوید که چه چیزهایی می خواهید بگویید.

من دو روز قبل از اجرا، دو نسخه کپی رایت را برای دوستان ارائه دادم تا مطمئن شوم که محتوا در نظرشان خوب می آید، چندین ساعت قبل از رویداد اصلی وبینار نیز، نسخه ی آزمایشی را انجام دادم.

GoToWebinar در واقع اجازه می دهد که شما یک فرصت تمرین داشته باشید و آن را مانند وبینار واقعی جلوه دهید.

من یاد گرفتم که تا زمانی که کاملا آماده ی اجرای زنده نشدم، سریع بر روی دکمه ی “شروع پخش” کلیک نکنم.

اطمینان حاصل کنید که دکمه ضبط کجاست، میکروفون تان کار می کند و کیفیت اینترنت تان خوب به نظر می رسد.

آموزش وبینار

من خیلی خوشحالم که تیم ما این نسخه ی آزمایشی را اجرا کرد، چون نه تنها فرصتی برای یادگیری این سیستم پیدا کردیم، بلکه پیش از آن، مشکلی را نیز شناسایی کردیم.

صفحه من حدود ۵ دقیقه زمان برد تا با GoToWebinar همگام(سینک) شود، بنابراین قبل از پخش آماده ی این مسئله بودیم.

آموزش وبینار

آماده باشید که هر لحظه مشکلی رخ دهد.

من نمی توانم اهمیت این موضوع را به آسانی بیان کنم، اگر ظاهر این متن را خراب نمی کرد، تمامش را بولد می کردم.

مسئله ای که در اینجا وجود دارد این است که شما باید آماده ی هر اتفاقی باشید. وبینارها زنده اجرا میشوند و بر تکنولوژی تکیه می کنند، همیشه ممکن است در آخرین لحظه دچار مشکلی شوید، چون دقیقا نمی توانید برای همه چیز آماده باشید.

 

 مطمئن شوید که اجرای وبینار خود را ضبط می کنید.

اکنون زمان رویداد اصلی است.

درست در زمانی که قول داده اید(در صورت امکان) اجرا کنید، رویداد را کمی زودتر باز کنید تا کاربران بتوانند در “اتاق انتظار” تعامل داشته باشند.

اطمینان حاصل کنید که وبینار را ضبط می کنید تا بتوانید بعدا آن را در YouTube یا سایر کانال های رسانه های اجتماعی آپلود کنید تا آن را به یک منبع همیشه سبز تبدیل کنید که برای مدت طولانی ارزشمند بماند.

 

مقاله مرتبط : بررسی راز موفقیت کمپین دیجیتال مارکتینگ ۳۰ برند پرطرفدار

 

نتیجه

ایجاد و اجرای یک وبینار کار بسیار زیادی می برد و حتی خود من هم کسی نبودم که مراحل راه اندازی، ایجاد صفحه فرود و تبلیغات را انجام دهم.

من از دوستان درخواست راهنمایی کرده بودم تا بتوانم اطمینان حاصل کنم که این وبینار برای رسانه ها و مخاطبان خاص ما مناسب است، بنابراین با منابع موجود در دست بسیار خوش شانس بودم.

با این حال یک تجربه عالی بود و ارزشش را داشت.

من متوجه شدم که ما ثبت نام های زیادی داشتیم، که به معنی جذب لید های زیادی بود، و تا به حال بسیاری از شرکت کنندگان وبینار به طور مستقیم برای خدمات copywriting به سراغ من آمدند.

این تجربه به من نشان داد که محتوایی عالی همراه با راهنمایی هایی عملی و تمرکز بیشتر بر روی کمک کردن، به جای فقط فروش، کافی است تا تبدیل به بهترین راه فروش محصولات و خدمات شما شود، و وبینار یک راه عالی برای انجام این کار است.

 

منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *