لندینگ پیج چیست؟ و چه عملکردی باید داشته باشد؟

صفحه فرود چیست؟

عملکرد صفحه فرود یا لندینگ پیج ؛ ۹ عنصر کلیدی که باعث افزایش نرخ تبدیل می شود.

صفحات فرود یا لندینگ پیج باعث پیشرفت و یا شکست کمپین های بازاریابی اینترنتی شما می شوند. اما ، عملکرد صفحه فرود، فرآیندی یکباره نیست.

خرید رپورتاژ آگهی

هنگام بازاریابی محتوا، وبلاگ نویسی، تبلیغات در رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و یا تبلیغات در فیسبوک یا گوگل یا هر پلتفرم دیگری، صفحات فرود یا لندینگ پیج بخش حیاتی کمپین های شما بحساب می آیند.

بدون یک صفحه فرود، شما محکوم به شکست خواهید بود. اما با دانستن اهمیت صفحات فرود، چگونه نرخ تبدیل، به حداکثر خود خواهد رسید؟ چه کاری می توان انجام داد تا این صفحات برای کمپین ها، کارایی بهتری داشته باشند؟

ما امروز قصد داریم چند نکته در مورد عملکرد صفحه فرود و ۹ عنصر کلیدی که می تواند در افزایش نرخ تبدیل به شما کمک کند، را بررسی کنیم. با ویرلن همراه باشید.

صفحه فرود(landing page) چیست؟

یک صفحه فرود می تواند صفحه خانه ی شما، صفحه ای که شامل تمام کمپین هایتان می شود، یا لیستی از محصولات و غیره باشد. صفحه ای که تمام کمپین های تبلیغاتی و ایمیل های بازاریابی شما به آن هدایت می شوند.

صفحات فرود به ایجاد اولین تاثیر شرکت شما در ذهن مخاطب کمک می کنند و معمولا توسط موتورهای جستجو برای یافتن کسب و کار شما کشف می شوند.

با این حال، هدف اولیه یک صفحه فرود، حرکت به سمت تبدیل(conversions)است. این صفحه باید در حالت ایده آل ساده، مختصر و هدفمند باشد. این صفحات همچنین دارای ویژگی هایی نظیر call to action می باشند که بازدیدکننده را به برقراری ارتباط با شما، دعوت می کند.

خرید رپورتاژ

اما چرا این صفحه مهم است؟

یک صفحه فرود، موثرترین و ضروری ترین بخش هر استراتژی بازاریابی آنلاین است. فقط جذاب بودن این صفحه کافی نیست، بلکه باید بتواند بازدیدکنندگان را به انجام فعالیتی تجاری با شما ترقیب کند.

از سوی دیگر، این صفحه، نباید با اطلاعات بیش از حد پر شود، زیرا این حرکتی غیر حرفه ای بحساب می آید.

بنابراین آیا مجموعه ای از ملزومات خاص وجود دارد که باید برای یک صفحه فرود در نظر گرفت؟

پاسخ این سوال منفی است!

این پاسخ عمدتاً به این دلیل است که کسب و کارهای مختلف دارای نقاط قوت شخصی خاص خود هستند که می خواهند در این صفحات نمایش دهند. بعلاوه مخاطبان خاصی را بر اساس بازارهای خود، هدف قرار می دهند.

منحصر به فرد بودن صفحه شما، باعث جدا شدن شما از رقبایتان خواهد شد. بنابراین این امکان وجود ندارد که فقط یک طرح خاص و جامع برای آن تنظیم کرده و بهترین نرخ تبدیل را دریافت کرد.

برای به دست آوردن پاداشِ یک صفحه فرود خوب، خلاقیت، تحقیق و اصلاحات دائمی لازم است. با این حال چند چیز وجود دارد که برای صفحات فرود ضروری هستند.

بگذارید با ذکر جزئیات بیشتر به آنها نگاهی بیاندازیم.

اصول لازم برای عملکرد بهتر یک صفحه فرود:

  1. هدف روشن:

هدف صفحه فرود شما بر اساس نیاز تجاری شما متفاوت خواهد بود و این جایی است که می توانید فرآیند اصلی را شروع کنید. هدف شما می تواند به سادگی تبلیغ یک محصول جدید برای افزایش تعداد مشترکین باشد. همچنین می تواند عضویت، تخفیف و بسته های پیشنهادی را نیز ارائه دهد.

هنگامی که این هدف تعیین شد، باید به سراغ ساخت محتوایی مناسب، حول آن هدف بروید. کلمات کلیدی خود را هنگام ساخت محتوا فراموش نکنید، زیرا این نکته بر دیدن شدن(visibility) آنلاین شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.

سپس، ببینید که آیا به آن هدف رسیده اید یا نه.

از خود بپرسید که آیا این صفحه، پاسخ سوالات بازدیدکنندگان را می دهد، راه حل هایی برای مشکلات آنها فراهم می کند یا به اندازه کافی برایشان مفید به نظر می رسد، که بخواهند اطلاعات تماس و آدرس های ایمیل شان را با شما به اشتراک بگذارند.

  1. عنوان ها و زیرعنوان ها:

عنوان چیزی است که توجه خواننده را حتی قبل از کلیک بر روی یک لینک جلب می کند. اینجا جایی است که تعامل شما با یک مشتری بالقوه آغاز می شود.

از این رو یک عنوان تا حد امکان باید جذاب و واقعی ساخته شود. یک عنوان باید بتواند توجه مخاطب را حفظ کرده و آنها را به محتوایی که پیشنهاد می کنید، متصل کند.

کپی یا متن خود را ساده و دقیق نگه دارید – یک پاراگراف پیچیده و طولانی در ابتدای کار، مطمئناً مخاطبین را از شما دور می کند. شما همچنین می توانید از یک تصویر، یک آرم یا لوگو و یک فونت جالب برای تنظیم تم صفحه، استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که عنوان تان به صورت بولد bold بوده و برای بیننده قابل مشاهده است. از عناوین مبهم اجتناب کنید، چراکه این نوع عناوین اطلاعات کافی درباره خدمات تان، به بازدید کننده ارائه نمی کند. بعلاوه می تواند گمراه کننده بوده و حتی هزینه شما را در صورت استفاده از خدمات پرداخت به اضای کلیک افزایش دهد.

زیرعنوان، مورد بعدی است که باعث جلب توجه ی یک صفحه می شود. ممکن است که این سوال به ذهن خطور کند که زمانی که عنوان وجود دارد، دیگر زیر عنوان چه اهمیت و ضرورتی دارد. این به لحاظ فنی به انتخاب شما بستگی دارد.

اگر شما مایل به استفاده از عنوانی فوق العاده جذاب هستید که کاملا واضح نبوده و نیاز به توضیح دارد، این یک راه عالی برای انجام این کار است. اما مطمئن شوید که زیرعنوان تان نیز خیلی طولانی نباشد.

در بسیاری از موارد، این زیر عنوان است که توجه بازدید کننده را جلب می کند در حالی که عنوان اصلی، سعی در جذب آن داشت.

  1. محتوای بصری:

این واقعاً درست است که یک تصویر به اندازه ی هزار کلمه حرف می زند. تصویر، عنصری بسیار مهم است که باید بخشی از یک صفحه فرود باشد.

با این حال، شما باید تعادل مناسبی را بین متن و تصاویر خود حفظ کنید. تصاویر شما نباید بیش از حد بزرگ باشند که کل صفحه را بگیرند یا بیش از اندازه ریز باشند.

همچنین، به یاد داشته باشید که از تصاویر مرتبطی استفاده کنید که جذاب و طبیعی باشند. اندازه ای که برای تصاویرتان انتخاب می کنید به نوع قالب و فرمت صفحه تان بستگی دارد. تصاویر باید کیفیت خوبی داشته باشند و ترجیحاً نباید از تصاویر تکراری که از اینترنت دانلود می شود، استفاده کنید.

اگر محصول خاصی را تبلیغ می کنید، سعی کنید تصاویرش را طوری پیاده کنید که توجه بیننده را به محصول جلب کند.

با این حال، یک نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که صفحات را با اطلاعات پر نکنید. این موجب تأخیر در زمان بارگذاری صفحه و همچنین تصاویر خواهد شد. این موضوع اغلب مشتریان را از وب سایت دور می کند، زیرا وبسایت، کاربر پسند یا user-friendly نخواهد بود.

در صورتی که شما یک نرم افزار یا ابزار خلاقانه ای را می فروشید، اسکرین شات هایی از محصول، قطعه هایی از دفترچه های راهنما و مواردی مشابه را برای تبلیغ ویژگی های مختلف، اضافه کنید. این کار به آنها پیش نمایشی از محصول می دهد.

  1. پیشنهادی دهید که نتوانند ردش کنند:

وب سایت باید به بازدیدکننده نشان دهد که چه فرصت شگفت انگیزی در انتظارشان است. آنها باید ببینند که اگر این فرصت را از دست بدهند، چه چیزی را از دست داده اند.

این کار منجر به تبدیل فوری می شود.

پیشنهاداتی دهید که تنها برای یک بار اتفاق می افتند یا پیشنهادی مدت دار که ممکن است در سایت منقضی شوند. نظرات(testimonials) و مراجعی را در صفحه جای دهید که مشتریان قبلی، مشروعیت محصولات شما را ثابت کنند.

این کار اعتماد آنها را جلب می کند و عکس العمل های خوبی را در آنها تحریک می کند. مشکل یا مسئله ای خاص را که به کمک محصول شما حل می شود، برجسته کنید. با توصیه ها و نظرات مشتریان قبلی، استدلال شما معتبر تر و سودآور تر به نظر خواهد رسید.

شما همچنین می توانید از عناصر تعاملی مانند یک آزمون ساده، یک نظرسنجی یا یک chatbot استفاده کنید. اینها عناصر بسیار موثری هستند که می توانند به کاربر در کنار تجربه ای خوب، اطلاعات مفیدی را نیز ارائه دهد.

  1. مزایا:

مزایایی که محصول شما نسبت به سایرین دارد، چیزی است که برای شما، مشتری به همراه خواهد داشت. پس این موضوع باید در صفحات فرود شما برجسته شود.

همان طور که در مورد مشکلاتی که محصول تان حل می کند، اشاره می کنید، باید نشان دهید که خدماتتان چقدر مفید خواهند بود. نه تنها باید فهرستی از مزایای محصول خود ارائه دهید، بلکه باید سعی کنید مقایسه ای از محصول تان با سایر محصولات در بازار را نیز نمایش دهید.

در مورد سهولت استفاده و دسترسی آسانی که ارائه می دهید، و همچنین هزینه ها و سایر عوامل برای سودآور جلوه دادن معامله استفاده کنید. بر احساسات بیننده دست بگذارید، زیرا این تاکتیک بسیار موفقی است که توسط بسیاری از بازاریابان مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از استراتژی های مهم این است که به احساساتی مانند توصیف جنس محصول و یا ظاهر و سبک آن اشاره کنید. واقع بینانه جلوه دادن آن به شما کمک می کند تا مشتریان تان احساس امنیت کرده و یک تصویر برند سالم در بینشان ایجاد کنید.

  1. جزئیات تماس:

این یک قسمت جداناپذیر هر صفحه فرودی است. هنگامی که دیگر، بیننده را با محصولات و معاملات خود جذب کرده اید، باید کاری کنید که بتوانند به شما دسترسی پیدا کنند.

بدون اطلاعات تماس مناسب، توافقی که برای ساختنش خیلی زحمت کشیده اید، درست در همانجا پایان خواهد یافت. اضافه کردن جزئیات تماس و کانال های متعدد باعث می شود که آنها بتوانند برای انجام معامله با شما، به آسانی به کسب و کارتان دست یابند.

ارائه یک آدرس فیزیکی، لینکی به رسانه های اجتماعی مختلف و صفحات مختلف وب سایت شخصی خودتان باعث می شود شما مشروع و قابل اعتماد به نظر آیید.

اگر سرعت صفحه تان پایین است، می توانید از یک هایپرلینک یا یک پاپ آپ ساده برای حل این مسئله استفاده کنید. چت های زنده و chatbots در حال تبدیل شدن به یک روند جدید برای ارائه چنین هدفی هستند.

این باعث می شود تا کوچکترین شک و تردیدی در بیننده به وجود نیآید.

  1. دعوت به عمل یا Call to action:

کسب تبدیل از صفحات فرود، به Call to action شما بستگی دارد و این یک عامل بسیار مهم در صفحه فرود است. این مورد، از تمام عناصر دیگری که در بالا صحبت کردیم، مهم تر است. در اصل، این عنصر است که باید فوراً توجه بازدید کننده را جلب کند.

هر چه Call to action های شما بزرگتر باشند، بهتر است. از فونت ها و رنگ های جذاب استفاده  کنید و به این قسمت صفحه انیمیشن(حرکت) اضافه کنید. می توانید از رنگ های متضاد نیز استفاده کنید تا کاملا از بقیه بخش های صفحه متفاوت به نظر رسد.

دکمه های شما باید بیننده را مجاب به کلیک کردن بر روی آن کند. همچنین باید طوری بر روی صفحه قرار داده شوند که بازدیدکننده آنها را از دست ندهد.

  1. سادگی:

اگر چه ما تا بحال به شدت بر روی ایجاد صفحه ای جذاب تمرکز کرده بودیم، لازم است که صفحه را با اطلاعات و یا دکمه های زیاد پر نکنید.

زبان مورد استفاده در توضیحات را تا حد ممکن ساده و قابل فهم نگه دارید. استفاده از زبان چرب یا اصطلاحات خاص فقط خواننده را گیج می کند و به این ترتیب منجر به تبدیل نمی شوند.

از تم ها و رنگ پس زمینه های ملایم استفاده کنید که چشم را اذیت نکنند. شما همچنین می توانید به جای پاراگراف های طولانی و یا مجموعه ای از اسکرین شات ها، از فیلم های کوتاه استفاده کنید.

  1. مدرک اجتماعی:

نسل ما نسل ارتباطات آنلاین و حضور رسانه های اجتماعی است. حضور شرکت شما در رسانه های اجتماعی امروزه در تصمیم گیری های افراد در هنگام انتخاب یک محصول نقش مهمی ایفا می کند.

تعداد اشتراک هایی که فیلم های شما دریافت می کنند، مشترکین کانال شما، توییت هایی در مورد شما، تعداد لایک های پست های شما و غیره مدرکی اجتماعی به حساب می آیند.

نمایش این موارد در صفحه فرود تان در واقع مردم را قانع می کند که محصولات شما ارزشمند بوده و شهرت خوبی دارند. در واقع یک نوع گارانتی یا تضمینی است که به صورت غیرمستقیم ارائه می شود. انتخاب های شکل گرفته توسط افراد دیگر به شدت روی انتخاب خریدار امروز تاثیر می گذارد.

استفاده از نظرات یا انتقادات افراد مشهور، متخصصین مانند پزشکان یا دانشمندان، مقامات دولتی و یا سایرین نیز می تواند مفید باشد.

با استفاده از این ۹ مورد ضروری، و هنر و خلاقیت خودتان، صفحات فرود شما حتماً موفق خواهند شد.

این کار منجر به تبدیل بهتر، قدرت بازار بهتر و در نتیجه افزایش درآمد می شود.

 

منبع

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *