آموزش ساخت ویدیو تبلیغاتی

بازاریابی ویدئویی
بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدیویی با ساخت تبلیغات ویدیویی با کیفیت

بازاریابی ویدیویی همیشه یک روش فوق العاده مؤثر برای تبلیغ محصولات و خدمات یک کسب و کار بوده است. از سالی که Bulova اولین تبلیغ تلویزیونی جهان را در سال ۱۹۴۱ پخش کرد تاکنون، بازاریابی ویدیویی، به یک عنصر مهم تبلیغاتی تبدیل شده است.

در حقیقت، تبلیغات تلویزیونی در دهه های اخیر به عنوان موثرترین حالت تبلیغات رسانه ای بحساب آمده. اما وقتی که یک تبلیغ معمولی ۳۰ ثانیه ای در یک برنامه تلویزیونی ملی می تواند تا بیش از ۱۰۰،۰۰۰ میلیون تومان هزینه بردارد، تمام مزایای تبلیغات تلویزیونی برای اکثر کسب و کارهای کوچک و متوسط دور از دسترس خواهد ماند.

اما اینترنت همه چیز را تغییر داده است. با ویرلن همراه باشید…

خرید رپورتاژ آگهی

این روزها مردم به میزان زیادی محتوای ویدیوی آنلاین تماشا می کنند. در حقیقت با اینکه جذابیت تلویزیون در چند سال گذشته کاهش یافته، در مقابل تماشای YouTube به سرعت افزایش یافته است. هر روز، مردم جهان به میزان ۱ میلیارد ساعت فیلم های یوتیوب را تماشا می کنند. این معادل ۱۰۰،۰۰۰ سال است … چیزی بیش از کل تاریخ بشریت – در یک روز!

علاوه بر یوتیوب، افراد ساعتهای بیشماری، ویدئوهایی را در فیس بوک، اینستاگرم، ویمیو و ویستیا و … تماشا می کنند. این که آیا ویدیو یک آموزش آرایشی باشد یا تریلر یک فیلم سینمایی آتی، مردم در حال حاضر به صورت آنلاین و از طریق ویدیو، با جهان و کسب و کارها ارتباط بیشتری برقرار می کنند.

خبر خوب، حال که دیگر محتوای ویدئویی، قلمروی منحصر به فرد هالیوود و ایستگاه های پخش ویدیوهای انلاین نیست، هر کسی می تواند از قدرت بازاریابی ویدئویی برای کسب و کار خود استفاده کند. شما دیگر مجبور نیستید برای یک جایگاه تبلیغات تلویزیونی ۴ میلیون دلار در Superbowl پرداخت کنید ! در عوض می توانید تنها با چند پوند به ازای هر بازدید، نتایجی عالی دریافت کنید.

خبر بهتر از این: ایجاد تبلیغات ویدئویی هیچ وقت به آسانی و ارزانی این روزها نبوده است، به این معنی که حتی امروز می توانید از طریق گوشی هوشمندی که احتمالا برای خواندن این مقاله از آن استفاده می کنید، این کار را شروع کنید. خب پس بیایید شروع کنیم!

اموزش ساخت ویدیو تبلیغاتی

۱) تصمیم بگیرید که چه نوع ویدیویی میخواهید ایجاد کنید.

همانطور که در مقاله آموزش ساخت انیمیشن تبلیغاتی گفتیم، هر کمپین بازاریابی ویدیویی خوب با یک هدف شروع می شود. قرار است زمان و هزینه زیادی برای ایجاد یک تجربه صوتی و تصویری قابل قبول صرف شود و همچنین قرار است هزینه زیادی هم برای تبلیغات آنلاین آن در نظر بگیرید – پس هدف تان را اول از هر چیز تعیین کنید؛ از مردم می خواهید پس از مشاهده ویدئویتان، چه کاری انجام دهند؟

خرید رپورتاژ

در اینجا چند هدف ممکن آمده است، می خواهید مشتریان…

 • خریدی انجام دهند؟
 • چیزی را دانلود کنند؟
 • با شما تماس بگیرند؟
 • کسب و کار شما به خاطر بسپارند؟
 • حس مثبت از کسب و کار شما پیدا کنند؟
 • ویدیوی شما را با دیگران به اشتراک بگذارند؟

پاسخی که به دنبال آن هستید تاثیر بسیار زیادی بر نوع ویدیویی که انتخاب می کنید خواهد داشت.

به عنوان مثال، Geico و Ford در تبلیغات تلویزیونی خود از روش های بسیار متفاوتی استفاده می کنند، زیرا اهداف آنها بسیار متفاوت است. Geico از شما می خواهد برای بیمه خود با آنها تماس گرفته و ثبت نام کنید، بنابراین تبلیغات شان معمولا بر سهولت گرفتن بیمه از طریق Geico و صرفه جویی در پول، متمرکز است.

Ford ، از سوی دیگر، از شما می خواهد یک وسیله نقلیه بخرید، پس آنها تبلیغاتی تولید می کنند که بر ویژگی های وسایل نقلیه شان و تجربه داشتن یک فورد تمرکز کند.

در حالی که هر دوی این آگهی ها برای شرکت های مربوطه بسیار نتیجه بخش بوده است، مفهوم آگهی Geico برای Ford (و برعکس) نتیجه ی خوبی نخواهد داشت، زیرا این هدف آگهی اساسا برای Ford معنایی ندارد.

خبر خوب این است که هنگامی که بدانید که قرار است مردم پس از تماشای آگهی شما چه کاری انجام دهند، معمولا تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع آگهی باید اجرا شود، بسیار آسان تر خواهد بود. در زیر چندین نوع از تبلیغات ویدیویی معرفی شده:

۱) نمایش یک محصول

بهترین راه برای متقاعد کردن افراد در مورد اینکه محصول شما مشکلی را در زندگی آنها حل خواهد کرد، نشان دادن چگونگی کارکرد آن است. به همین دلیل است که تبلیغات infomercial بسیار مؤثر هستند، زیرا آنها چگونگی استفاده از محصول را به صورت بصری نمایش می دهند.

نسخه ی نمایشی یا دموی محصولات، بخاطر ماهیتشان، برای محصولات فیزیکی و نرم افزاری بسیار مناسب هستند. ویدیو تبلیغاتی برای یک Gaff Gun که در بالا نشان داده شده، به خوبی نشان می دهد که چگونه زندگی شما با استفاده از آن آسان تر خواهد شد.

۲) نظر یا بازخورد مصرف کنندگان

کار شما در این نوع ویدیوها، این است که اجازه دهید مصرف کنندگان خود بجای شما صحبت کنند. تمام کاری که باید انجام دهید این است که موضوع را به طور خلاصه معرفی کنید، بگذارید آنها صحبت شان را انجام داده و سپس یک call to action در انتها قرار دهید، به همین راحتی  پیروز خواهید شد.

این نوع ویدیوها به این دلیل بسیار خوب عمل می کنند که به طور مستقیم افرادی را نشان می دهند که محصول یا خدمات شما را تجربه کرده اند. واقعاً روش های کمی برای نشان دادن این نوع تجربه مصرف کننده ی «واقعی و معتبر» وجود دارد.

در فیلم برداری ویدیو های testimonial ، شما باید داستانی که می خواهید مصرف کنندگان بیان کنند را به شکل بولت پوینت(نقطه های پررنگ) مشخص کنید، سپس سؤالاتی را مطرح کنید که مصاحبه شونده با استفاده از آن نقطه های پرنگ، به آن پاسخ دهند. اگر چنین کاری نکنید، ساعت ها بدون هیچ گونه پیشرفتی در حال فیلم برداری خواهید بود و باید فقط امیدوار باشید که مصرف کننده آنچه شما می خواهید را بیان کند.

چیز دیگری که باید زمان گرفتن فیلم های بازخوردی در نظر داشته باشید این است که بسیاری از مردم تجربه ی جلوی دوربین بودن را نداشته اند. افرادی که بازیگر نباشند، جلوی دوربین مضطرب می شوند و یک سخنگوی مضطرب اعتماد را به بیننده منتقل نمی کند. با بازیگران(مصاحبه شوندگان) کمی زمان صرف کنید.

۳) فیلم آموزشی یا دستورالعمل

یک مشکلی را پیدا کنید که بازار هدف شما در حال تجربه ی آن است و راه حل خاص خود را به آنها آموزش دهید. این کار را به صورت مختصر انجام دهید. بدون دادن تمام اطلاعات، این ویدیو باید ارزشی را به تجربه تماشاگران اضافه کند.

بهترین راه برای جلب توجه تماشاگران، برای تماشا بیشتر، استفاده از قوانین دامن کوتاه است(البته با عذرخواهی بابت مثال): ویدیوی شما باید به اندازه ای کوتاه باشد تا توجه مخاطب را جلب کند، اما به اندازه ای بلند باشد که موضوع را نیز تا حد کافی پوشش دهد.

چه یک مصاحبه تخصصی، یک ویدیو توضیحی، یک ویدیو how to یا چطور، یا هر نوع دیگری از یک محتوای آموزشی را انتخاب کنید، فیلم های آموزشی می توانند یک راه عالی برای ارائه ارزش، بدون نیاز به تمرکز بر فروش باشد. این می تواند یک راه عالی برای ایجاد رابطه ی مثبت با مشتریان بالقوه از طریق بازاریابی ویدئویی باشد.

 

۴) فیلم های پشت صحنه

اگر شما یک محصول پریمیوم داشته یا طرفداران زیادی برای محتوای فعلی خود دارید، ویدیوهای BTS (پشت صحنه) بسیار مؤثر هستند. این کار باعث می شود مصرف کنندگان اصلی از محتوای شما قدردانی بیشتری کند.

ویدیوهای BTS به این دلیل خوب هستند که یک داستان بصری را جایگزین این عبارت کلیشه ای می کنند: “این یک محصول با کیفیت است.” هر کسی که این عبارت را بشنود، مردد خواهد شد. با این حال، بهتر است بگذارید، مصرف کنندگان با مشاهده ی ویدیوی پشت صحنه، زحمت کار را مشاهده کرده و چنین نظری(کیفیت) را خودشان در ذهن بپرورند.

هنگامی که ویدیوهای تبلیغاتی BTS را می سازید، سعی کنید یک داستان درون آن قرار دهید. باید داستان بیانگر این موضوع باشد که، چرا محصول شما به فلان روش ساخته شده و جزئیاتی را نشان دهد که، چرا این روشِ ساخت، بهتر است.

بسته به اینکه برای چه کسی بازاریابی می کنید و اهداف کسب و کارتان چیست، یک یا چند نوع از ویدیوهایی که در اینجا مورد بحث قرار داده ایم، ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند. ترفند این است که ببینید مشتریان بالقوه شما بیشتر به چه چیزی علاقه مند خواهند بود و چگونه می توانید از آن استفاده کرده تا آنها کاری که شما انتظار دارید را، انجام دهند.

 

۲) مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید.

برای ایجاد یک کمپین بازاریابی ویدئویی موثر، باید بدانید که با ویدیوی خود، چه کسی را هدف گیری می کنید. بر خلاف برخی از انواع تبلیغات آنلاین، تبلیغات ویدئویی اغلب گروههای نسبتا زیادی از افراد را هدف گیری می کنند، اما هنوز هم مهم است که بدانیم که تبلیغ مان به طور خاص برای چه گروهی طراحی شده است.

متاسفانه بسیاری از تبلیغ کنندگان می گویند: “من یک آگهی می خواهم که نظر تمام کسانی که در بازار هدف من هستند را جلب کند.” این ممکن است درست باشد، اما آگهی شما باید انتخاب گر باشد. هدف قرار دادن همه افراد، کسب نتیجه را کند کرده و در اصل هدر دادن پول است.

بهتر است، پنج آگهی ساخته شود که مخصوص جمعیت های مختلفی باشند- حتی اگر همه آنها یک محصول مشابه را تبلیغ کنند. به این ترتیب شما تبدیلهای بسیار بیشتری دریافت خواهید کرد. بنابراین همه چیز را ساده نگه دارید.

مثلا در یک مورد  ویدیویی تبلیغاتی با هدف رساندن پیام به پدر ساخته شده است. درصورتی که هر کس می تواند Cheerios بخورد، پس اگر همه می توانند آنها را بخورند، چرا این آگهی پدرها را هدف قرار داده است؟ زیرا در بیشتر خانوارها، پدران کسانی هستند که کالباس به خانه می آورند (به معنای نان آور خانه). حتی اگر شخص دیگری خرید را انجام دهد، در واقع پدر هزینه ی آن را پرداخت خواهد کرد(در اکثر موارد).

همچنین، یک دلیل خوب دیگر برای هدف گیری پدران این است که  هنگام شنیدن کلمه “پدر” که روی صفحه تلویزیون تکرار می شود، گوش های یک پدر تیز می شود. آنها ممکن است هنگام دیدن یک آگهی برای اسباب بازی های کودکان چنین توجهی نکنند.

هدف خاص قرار دادن مانند تکان دادن یک پرچم غول پیکر در مقابل صورت بازار و فریاد زدن ” این را ببین!” است. هرچه پیام تان و بازار هدف تان خاص تر باشد، نرخ های تبدیل شما بالاتر خواهند بود، و این همان چیزی است که همه ما به دنبالش هستیم.

 

۳) فیلمنامه ای از آگهی ویدیویی خود تهیه کنید.

اکنون که می دانید هدفتان از ویدیو چیست و چه کسی را هدف گیری می کنید، وقت آن است که اسکریپتی را برای آگهی ویدیوی خود فراهم کنید. اسکریپت شما قلب و روح آگهی ویدیویتان خواهد بود، بنابراین برایش زمان و فکر صرف کنید.

بیایید نگاهی به آنچه یک اسکریپت تبلیغات ویدیویی عالی نیاز دارد، بیاندازیم.

اسکریپت های عالی، داستانی را بیان می کنند.

آگهی های خوب، داستان می گویند. این برای هر آگهی یک واقعیت انکار نشدنی است، اما برای بازاریابی ویدیویی به طور ویژه ای مهم است، زیرا داستان چیزی است که بیننده را به تماشای بیشتر مجاب می کند. آنها می خواهند ببینند که چطور کل ماجرا اتفاق می افتد.

اسکریپت های عالی، واقعیتی را بیان می کنند.

بسیاری از تبلیغ کنندگان بر ساختن یک آگهی «خنده دار» تمرکز می کنند که در این راستا ویدیویی ایجاد می کنند که مخاطبان هدفشان نمی توانند جریان و منظور اصلی را شناسایی کنند. این یکی از دلایلی است که بسیاری از آگهی های Skittles بسیار عجیب و غریب هستند. آنها به طور کامل کل حقیقت را از بین برده و فقط شوخی می کنند.

این نوع تبلیغ کاملاً اشتباه است. اگر تصاویر شما با آرمانهای بازار هدف تان سازگار نباشد، آنها علاقه ای برای خرید محصول شما نخواهند داشت.

یک حقیقت(واقعه) جهانی قانع کننده، می تواند تفاوت بین یک ویدیو همه گیر و ویدیویی باشد که فقط هدفش تماشاست.

اسکریپت های عالی باعث می شوند به مردم حسی دست دهد.

بازاریابی ویدیویی، رویکردی بسیار موثر است چراکه تجربه ای چند رسانه ای است. شما با تصاویر متحرک، صداها، کلمات و موسیقی سروکار دارید که همه آنها بر ایجاد احساسات درونی مخاطبان مورد نظر، بسیار موثر هستند. اینکه آیا شما آنها را به خنده، گریه و یا هر چیز بیاندازید، یک تبلیغ ویدئویی خوب باعث می شود مردم حسی را تجربه کنند.

اگر بتوانید احساساتی را در مخاطبین خود ایجاد کنید، توجه آنها را جلب خواهید کرد و این احتمال را افزایش می دهید که هم کسب و کار شما را به خاطر بسپارند و هم در واقع آنچه را که می خواهید انجام دهند.

 

اسکریپت های خوب مردم را به انجام کاری وادار می کنند.

تا بحال شده که یک تبلیغ ویدئویی تماشا کنید و فکر کنید، “چه باحال، اما خب حالا که چی؟” شما می توانید ۷۰۰ میلیون برای ایجاد یک آگهی همه گیر که میلیون ها نفر آن را مشاهده کنند، هزینه کنید، اما اگر مخاطب شما، نداند در پایان آگهی چه باید انجام دهد، شما فقط برای تماشای ویدیو خود، هزینه کرده اید. واضح و مختصر باشید و اطمینان حاصل کنید که در انتهای آگهی  call to action قرار داده اید، به طوری که بیننده بداند که چه کاری باید انجام دهد.

پس از تماشای تبلیغ شما باید به مخاطبان خود به طور خاص نشان دهید که چه کاری باید انجام دهند و چگونه می توانند آن کار را انجام دهند.

اسکریپت های خوب از ابتدا توجه را جلب می کنند.

هنگامی که بحث بازاریابی ویدئویی به میان می آید، شما زمان زیادی برای جلب توجه مخاطبان خود ندارید. YouTube به شما ۵ ثانیه اجباری برای کار می دهد، در رسانه های اجتماعی نیز شما معمولا زمان کمتری برای “جلب توجه” مخاطبان خود دارید.

در نتیجه، یک اسکریپت خوب باید با چیزی شروع کند که توجه مردم را به خود جلب کند و آنها را به فکر کردن درباره محصول یا سرویس تان وا دارد.

 

۴) یک شات لیست برای ضبط ایجاد کنید

متاسفانه، با اینکه که اسکریپت شما بسیار مهم است، ولی نمی توانید از یک اسکریپت فیلم بگیرید. برای تبدیل چشم اندازتان به یک آگهی ویدیویی واقعی، شما باید بدانید که می خواهید اسکریپت تان به چه شکل فیلمبرداری شود. برای این منظور، شما باید دو چیز را در کنار هم قرار دهید: یک فیلمنامه مصور(storyboard) و یک لیست فیلم برداری (شات لیست).

فیلمنامه مصور

اسکریپت مهم است، اما فقط حاوی کلمات است. قرار است که شما یک تصویر متحرک بسازید، بنابراین ایده خوبی است که از قبل در نظر بگیرید که می خواهید اسکریپت تان در دوربین چطور به نظر آید. در فیلم سازی، این نوع تصویرسازی اسکریپت را یک ” storyboard” یا فیلمنامه مصور می نامند.

فیلمنامه نویسی یک گام مهم است؛ زیرا اجازه می دهد که شات لیست خود را مجدداً بررسی کرده و مطمئن شوید که برای هر شات در تبلیغ خود، درست برنامه ریزی کرده اید.

فیلمنامه ای که خوب گردآوری شده باشد، می تواند برای فیلم بردار شما (اپراتور دوربین) بسیار مفید باشد، زیرا آنها حرکتی که قرار است اتفاق بیافتد را در آن شات مشخص نشان می دهند، مانند این:

فیلمنامه

اگر شما مهارت هنری هم ندارید و یا به کسی که مهارت هنری دارد دسترسی ندارید ، شات لیست هایی مثل این نیز خوب هستند:

storyboard

داشتن شات لیست در یادداشت ها، اجازه خواهد داد که داستان تان را با توجه به اسکریپت پیش ببرید و سپس صحنه ها را اطراف هم قرار دهید. این می تواند به شما کمک کندتا با اضافه کردن یا حذف کردن برخی از شات ها، تغییراتی در عناصر اسکریپت خود ایجاد کنید. در هر صورت، یک فیلمنامه به شما کمک خواهد کرد که قبل هر اقدامی به طور کامل آنچه قرار است بسازید را تجسم کنید.

شات لیست

در این مرحله ممکن است با خود فکر کنید: “خب، من یک اسکریپت و یک فیلمنامه مصور دارم که از آنها راضی ام، پس زمان آن رسیده که فیلمبرداری کنم، درست است؟”

خب … نه کاملا. وقتی موضوع ساخت آگهی های ویدئویی به میان می آید، هرچه زمان بیشتری را صرف آماده شدن کنید، کار شما تمیزتر و از طرفی ویرایش فوتج نیز در آینده آسانتر خواهد بود.

بنابراین، قبل از اینکه فیلم برداری برای تبلیغی که تجسم کرده اید، باید یک شات لیست سرهم کنید. البته، اگر شما در زمینه فیلمبرداری تازه کار هستید، ممکن است بپرسید که “یک لیست شات دقیقا چیست؟”

در فیلمبرداری، یک شات لیست، دقیقاً همه چیز است.

اساسا یک شات لیست لیستی از تمام چیزهایی است که به آن نیاز خواهید داشت تا فیلم خود را بسازید، دقیقاً از زمانی که فیلم برداری را شروع می کنید تا انتها.

احتمالا چیزی شبیه این خواهد بود:

شات لیست

شما می توانید برخی از اینها را برای ایجاد فضای بیشتر حذف کنید.

حالا، چرا یک شات لیست مهم است؟ خب، بدون آن، فعالیت های پس از تولید (ویرایش و غیره) به شدت سخت خواهد شد.

تعداد صحنه و تعداد شات ها به ویرایشگر شما کمک می کند تا متوجه ترتیبی که شات های شما باید در آن قرار داشته باشد، شود؛ تا اینکه در نهایت آنچه ضبط کرده اید با اسکریپت همخوانی داشته باشد. این موضوع مهم است چراکه تقریبا هیچ فیلمی به ترتیبی که در اسکریپت آمده ضبط نمی شود.

 

۵) یک جدول فیلمبرداری ایجاد کنید

شما هنوز هم آماده فیلم برداری نیستید … حال که یک شات لیست دارید، می توانید یک برنامه یا جدول فیلم برداری تهیه کنید.

مگر اینکه اسکریپت تان فوق العاده ساده باشد (یعنی مثلاً فقط خود شما باشید و یک دوربین روی یک سه پایه)، اما در فیلمِ شما، چیزها و افراد زیادی باید باهم هماهنگ شوند. برای آن منظور، شما به یک برنامه(schedule) فیلمبرداری خوب نیاز دارید. در اینجا چند مورد ذکر شده که می توانید هنگام ایجاد برنامه تان در نظر بگیرید:

 1. خستگی را در نظر بگیرید

خدمه شما بیشترین انرژی را از ابتدا تا اواسط روز فیلم برداری خواهند داشت. پس از ناهار شما باید با هر تیک تیک ساعت، شاهد کاسته شدن انرژی و کند شدن فعالیت ذهن باشید.

اگر شات هایی دارید که، از خدمه صبر بیشتری می طلبد، مطمئن شوید که آن شات ها را در نیمه ی اول روز برنامه ریزی می کنید. خدمه شما با نزدیک شدن به انتهای روز با شما مبارزه خواهند کرد. بدترین چیزی که می توانند به شما بگویند این است: “ما این شات را در زمان ویرایش رفع خواهیم کرد” (یا، “ما می توانیم آن را در طول فرایند ویرایش درست کنیم”).

 1. هنگام فیلم برداری کار را درست انجام دهید.

“ما آن را بعداً درستش می کنیم” بدترین جمله ای است که شما روی ست می شنوید. در آن لحظه ویرایش کردن، این کار آسان به نظر می رسد، اما در واقعیت، حسرت می خورید که ای کاش هنگام فیلم برداری، کار را درست تمام می کردیم. به طور معمول، رفع یک اشتباه، حداقل ۴ برابر زمان بیشتری در آینده نیاز خواهد داشت تا اینکه فقط یکی یا دو بار دیگر فیلم را اجرا کرده و آن را درست تمام کنید.

به عنوان یک نکته اضافه، از قبل فکر کردن به شات های مهم و اصلی به شما ایده خوبی از مقدار زمان لازم برای فیلم برداری می دهد. گاهی اوقات یک شات بسیار دشوار می تواند ساعت ها طول بکشد و اگر هنگام ست متوجه آن شوید، هزینه های زیادی در پیش خواهید داشت.

 1. از خارج از ترتیب فیلم گرفتن، نترسید.

برای این کار، مطمئن شوید که صحنه های مربوط به هر یک از بازیگران را تا آنجا که امکان دارد با هم ترکیب می کنید. این کار به این معنی است که شما خارج از اسکریپت خود عمل کنید، اما این روش درست است! اکثر فیلم ها خارج از ترتیب، فیلم برداری می شوند، زیرا در هزینه های تیم تولید صرفه جویی می شود. اگر در یک روز تمام صحنه های یک بازیگر را فیلم برداری کنید، باید فقط بابت یک روز به او هزینه پرداخت کنید.

 1. از قبل به مکان یا لوکیشن ها فکر کنید.

برنامه ریزی در مورد مکان ها، در زمان و پول شما صرفه جویی خواهد کرد. اگر در مورد انتخاب یک محل مناسب هوشمندانه عمل کنید، گاهی اوقات می توانید بدون نیاز به جا به جایی تمام تجهیزات فیلمبرداری، از لوکیشن های متعدد نیز بهره مند شوید.

 1. زمان ِروزها مهم است.

اطمینان حاصل کنید که روشنایی بین صحنه ها با اسکریپت شما همبستگی دارد. هنگام که شما در حال برنامه ریزی برای فیلم برداری خود هستید، در مورد زمان طلوع و غروب خورشید نیز تحقیقی کنید .

 1. برای گریم زمان بگذارید.

گریم می تواند ۱۰ دقیقه تا ۷ ساعت طول بکشد. حتی اگر نمی خواهید یک بازیگر را به یک هیولا تبدیل کنید، مطمئن شوید که بازیگران حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از اینکه در ست به آنها نیاز داشته باشید، آنجا حضور داشته باشند، هیچ چیز بدتر از آن نیست که مجبور شوید تا شات خود را بخاطر طول کشیدن گریم، به تاخیر بیندازید.

 1. ریسکی ترین شات ها را در انتها قرار دهید.

شیرین کاری ها (و یا حتی شات های خطرناک) هر گونه شاتی را پیچیده می کنند. آنها از کم خطرترین تا خطرناک ترین، برنامه ریزی کنید. اگر ریسکی ترین شات را اول فیلم برداری کنید و اگر به هر دلیلی بازیگر شما آسیبی ببیند که دیگر نتواند بازی کند، کل روزتان به هدر خواهد رفت.

 1. خدمه ی مناسبی پیدا کنید.

اندازه خدمه شما بر سرعتی حرکت شما روی ست، تاثیر خواهد گذاشت. خدمه بزرگ بین شات ها کندتر حرکت می کنند. خدمه های کوچک سریعتر حرکت می کنند، اما ممکن است نیروی کافی برای انجام کاری که نیاز دارند، نداشته باشند. اطمینان حاصل کنید که اندازه خدمه تان با کاری که در دست دارید، متناسب است.

 1. حواستان به آب و هوا باشد.

آب و هوا یک هیولا است، ممکن است شما از یک ماه پیش برنامه ریزی های اولیه را انجام داده باشید، اما اگر همه چیز در محوطه ی بسته نباشد شما برنامه خود را در ریسک بزرگی قرار می دهید. پس می توانید از دو هفته قبل آب و هوای یک موقعیت مکانی را در گوگل جستجو کنید.

۶) تجهیزات فیلمبرداری خود را انتخاب کنید.

تبلیغات ویدئویی خوب، به ایده تبلیغاتی عالی و تجهیزات ویدئویی عالی نیاز دارند- اگر شما لوازم مناسبی نداشته باشید، آگهی شما نمی تواند ارزش موردنظر شما را به همراه آورد. شناسایی تجهیزات مناسب، می تواند یک چالش باشد(به ویژه اگر تجربه قبلی در رابطه با فیلم سازی نداشته باشید) پس اجازه دهید به شما چند گزینه ی خوب را معرفی کنیم.

بیایید فرض کنیم که بودجه شما بسیار محدود است. نگران نباشید، هنوز می توانید آگهی ویدئویی مناسبی را با یک بودجه کم ایجاد کنید، فقط خون، عرق و اشک بیشتری لازم دارید. تجهیزات ارزانتر، از خودِ شما انرژی بسیار بیشتر می کشد، تا از کیف پول تان.

دوربین

اگر به دنبال انجام کارها با ارزان ترین قیمت ممکن هستید، من توصیه می کنم از iPhone 7 Plus استفاده کنید. من این گوشی را پیشنهاد می دهم زیرا اندازه دیافراگم دوربین متفاوتی نسبت به سایرین دارد، یکی کوچکتر و یکی بزرگتر، که به شما این امکان را می دهد تا تنوع بیشتری به شات های خود اضافه کنید (مثل شات های واید در مقایسه با شات های نزدیک).

دوربین فیلم برداری

اگر شما یک گوشی که دوربین خوبی دارد، در اختیار دارید، باز هم عالی است. یک اپ مناسب برای آن دریافت کنید، تا بتوانید تنظیمات خود را به صورت دستی ایجاد کنید، زیرا فیلمبرداری با تنظیمات خودکار هرگز خوب به نظر نمی رسد. من Movieic Pro را توصیه می کنم. این اپ تنها ۱۰ دلار هزینه داشته و به شما امکان کنترل دقیق تنظیمات دوربین را می دهد.

صدا

در قدم بعدی، باید اطمینان حاصل کنید که فیلمتان صدای خوبی خواهد داشت.
شما می توانید از یک میکروفون lavalier Rode به قیمت مناسب ($ ۷۰+  به ازای یک اپ) برای ضبط از طریق گوشی خود (اگر بودجه زیادی ندارید) استفاده کنید، یا می توانید یک ضبط کننده ی دیجیتال Tascam DR-40 را به ازای کمتر از ۱۵۰ دلار تهیه کنید. به یاد داشته باشید، آنچه نیاز دارید، به نوع ویدیویی که میخواهید بسازید بستگی دارد.

صدا

روشنایی

در نهایت، شما قطعا باید برای تجهیزات نورپردازی خوب، هزینه کنید.من پیشنهاد می کنم حداقل یک نورپردازی سافت باکس مثل عکس زیر را داشته باشید که به شما اجازه دهد تا به طور سه نقطه ای نورپردازی کنید. حدود ۱۲۰ دلار هزینه دارد و به احتمال زیاد در بیشتر موارد نتیجه می دهد.

نورپردازی

وسایل اضافی

با استفاده از دوربین، صدا و روشنایی همه چیز در حد ساده پیش می رود. یکی از چیزهایی که افراد اغلب فراموش می کنند این است که شما به فضایی برای ذخیره فیلم های خود نیاز دارید. ویدئوهای باکیفیت، فضای بسیار زیادی می گیرند، بنابراین شما یک درایو ذخیره سازی خارجی یا اکسترنال لازم خواهید داشت تا تمام ویدیوهای خود را حفظ کنید. اگر برنامه های زیادی برای فیلمبرداری ندارید، برای ذخیره سازی ویدئو، هارد دیسک MyPassport 1TB به نظر مناسب می آید، که حدود ۶۰ دلار هزینه بر می دارد.

۷) ویدیو خود را ضبط کنید.

اگر برای فکر کردن در مورد تمام چیزهایی که در روز فیلمبرداری نیاز دارید، زمان کافی صرف کرده اید و یک اسکریپت ، شات لیست / فیلمنامه و برنامه ی فیلمبرداری عالی ایجاد کرده اید، در حقیقت پروسه فیلمبرداری تبلیغ ویدیویی شما، باید ساده ترین قسمت کل پروسه باشد!

با این حال بیش از حد هیجان زده نشوید، فیلمبرداری یک فرایند طولانی و دشوار است که زمان خواهد برد، اما ما قبلا اکثر چیزهایی که می توان انتظار داشت را در مراحل برنامه ریزی در نظر گرفته ایم، در واقع اگر افراد مناسبی را در اختیار داشته باشید، اجرای آن طبق برنامه تان باید نسبتا ساده باشد، بنابراین ما به سمت فرایند ویرایش حرکت خواهیم کرد.

۸) ویرایش آگهی

هنگامی که فیلم خود را در دست دارید، زمانِ رفتن به اتاق ویرایش و کات کردن تبلیغ ویدئویی تان است.

برنامه های ویرایش ویدئو رایگان مختلفی وجود دارند که شما می توانید برای ویرایش فیلم خود از آنها استفاده کنید، اما من شخصا قدرت و قابلیت استفاده یک برنامه مانند Adobe Premiere Pro یا DaVinci Resolve را ترجیح می دهم. این برنامه ها کمی نیاز به یادگیری دارند، اما نتیجه بسیار حرفه ای تری ارائه می دهند.

هنگامی که فیلم های خود را ویرایش می کنید، باید مطمئن شوید که درجه بندی رنگ ها بین شات هایتان سازگار و پایدار است.

با این حال، بزرگترین مشکلی که بسیاری از افرادی که اولین کمپین بازاریابی ویدئویی خود را ایجاد می کنند،با آن مواجه می شوند، در حقیقت ویرایش محتوا برای ساخت یک آگهی قانع کننده است. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به ۳ حوزه بحرانی بیاندازیم، که باید هنگام ویرایش آگهی های ویدیویی تان در نظر بگیرید:

 • سرعت گفتگوها مهم است.

هنگامی که بحث بازاریابی ویدئویی به میان می آید، اگر روی صفحه نمایش اتفاق زیادی نیافتد، حوصله مخاطبان سر خواهد رفت. اغلب اوقات، شما یا به چیزی واقعا جالب برای نمایش نیاز دارید و یا گفت و گوی بین بازیگران باید قانع کننده باشد. به طور معمول شما فقط ۳۰ ثانیه زمان خواهید داشت تا پیام خود را به مخاطب برسانید (در بهترین حالت!) بنابراین آن را هدر ندهید.

کات های سریع بین خطوط گفت و گوها یا دیالوگ ها می تواند همان مقدار محتوا را در زمان سریعتری به مخاطب برساند.

پس بیایید واقع گرانه به قضیه نگاه کنیم، شما فقط می توانید با آنچه که دارید، کار کنید. اگر هنگامی که تبلیغ تجاری را ضبط می کنید، بازیگر شما خیلی آهسته صحبت کند، ممکن است متریال یا مواد مناسب برای کار هنگام ادیت را در اختیار نداشته باشید.

 • ۵ ثانیه ی اول بیشترین اهمیت را دارد.

در تبلیغات ویدئویی، شما معمولا حدود ۵ ثانیه برای جذب مخاطبین خود و تماشای بقیه ویدیوتان خواهید داشت. این موضوع به ویژه در YouTube با تبلیغات قابل رد کردن(skip) بسیار اهمیت دارد ، جایی که یوتیوب به معنای واقعی کلمه به مخاطبان شما در شمارش معکوس ۵ ثانیه کمک می کند.

طعمه دادن، روش فوق العاده موثری است، زیرا مخاطبان می خواهند آنچه را که از قبل دیده اند، به طور واقعی مشاهده کنند. آنها فکر می کنند چیز شگفت انگیزی دیده اند و می خواهند ببینند که فرضیه هایشان در واقعیت نیز درست است یا نه.

 •  به بحث اصلی بپردازید.

برخی اوقات شما فکر می کنید که تمام ایده هایتان عالی هستند. احساس می کنید که تمام مفاهیم ضروری بوده و امکان برش ندارند. این برای همه اتفاق می افتد.

با این حال، گاهی اوقات شاید آنطور که شما فکر می کنید نباشد. شاید انتقال یک محتوا مناسب نباشد، شاید شما در طول فیلمبرداری از زاویه ی خوبی فیلم نگرفته باشید.

به هر دلیلی، گاهی اوقات شما فقط باید برخی قطعات را کات کنید. باید از خود بپرسید که آیا می توانم با حذف یک بخش باز هم منظور و محتوای اصلی را به مخاطب برسانم؟

 • موسیقی مناسبی انتخاب کنید.

سرانجام، هنگامی که ویدیوهای خود را کنار هم گذاشتید و همه چیز را مرتب کردید، باید یک موسیقی خوب پیدا کنید. در کل، بازاریابی تصویری یک تجربه ی چند رسانه ای است، بنابراین موسیقیِ مناسب می تواند بر عملکرد تبلیغ شما تاثیر بگذارد (به ویژه در YouTube).

خوشبختانه، سایت های بی شماری وجود دارند که می توانید موزیک مورد نظر را از آنها بگیرید مانند AudioJungle یا PremiumBeat. ممکن است برای پیدا کردن موسیقی مناسب کمی زمان لازم باشد، اما ارزش تلاش را دارد.

 

و تمام

به همین راحتی شما اولین تبلیغ ویدئویی خود را ایجاد کرده اید. در حال حاضر تمام کاری که باید انجام دهید آپلود کردن آن در یوتیوب و یا فیس بوک و شروع اجرای کمپین های جدید تان است.

 

منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *