۹۵۰ پروژه گردشگری جدید

معاون رئیس جمهوری: بیش از ۹۵۰ پروژه گردشگری در دست اجراست
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بیش از ۹۵۰ پروژه شامل هتل، اماکن اقامتی و تاسیسات گردشگری با اعتباری بالغ بر۳۰۰هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در حال اجراست.
به گزارش ویرلن از ایرنا مسعود سلطانی فر شامگاه سه شنبه در آیین جشن انقلاب و ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند در خانه شهر کرمان افزود: امروز در شرایطی که بخش هایی از اقتصاد در رکود است، خوشبختانه بخش گردشگری کشور رونق دارد و امیدواریم در بخش گردشگری ایران به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله برسیم.
وی بیان کرد: پیروزی بزرگ مردم ایران در فرآیند مذاکرات با شش قدرت جهانی منجر به فرجام برجام شد و ملت و کشور ما به دستاوردهایی که در این فرآیند دنبال می کرد مانند حفظ حقوق هسته ای و لغو تحریم ها رسید.
معاون رئیس جمهوری گفت: شرایط جدید اقتصادی در کشور بوجود آمده است و انشاءالله با تدابیر دولت تدبیر و امید روز به روز در جهت حل مشکلات اقتصادی و معیشت مردم قدم های بزرگی برداریم.
وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری به کشور فرانسه و دیدار با مدیرکل سازمان یونسکو ادامه داد: در این دیدار ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل مختلف فرهنگی و آموزشی و اجرای مسئولیت های ایران و یونسکو در منطقه، چهار لوح از طرف یونسکو تقدیم رئیس جمهوری شد و لوح اول، لوح ثبت جهانی روستای میمند به مردم کرمان بود.
سلطانی فر اظهار کرد: منظر فرهنگی میمند در جلسه ای در تیرماه سال جاری به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسید و مدیرکل سازمان یونسکو تمایل داشتند تا لوح ثبت جهانی تقدیم رئیس جمهور ایران شود.
وی با اشاره به مشکلات پرونده ثبت جهانی میمند گفت: ثبت جهانی میمند در شرایط استثنایی انجام شد، زیرا هر کشوری برای ثبت آثار سالانه یک سهمیه دارد و سال گذشته با تمهیدات مسئولان در یک سال دو اثر به ثبت میراث جهانی رسید و این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: امروز کرمان به یکی از مهمترین قطب های گردشگری کشور و یکی از بزرگترین مقاصد گردشگران دنیا تبدیل شده و این افتخار بسیار بزرگی برای مردم کرمان است.
وی گفت: در حال حاضر در استان کرمان بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی و سه اثر ثبت جهانی وجود دارد و برای سال آینده پیشنهاد ثبت جهانی کویر لوت و قنات ها را داریم و امیدواریم با ثبت جهانی این دو اثر، آثار ثبت جهانی کرمان به پنج اثر افزایش پیدا کند.
سلطانی فر افزود: زمانی دو کویر لوت و مرکزی در فرآیند توسعه کشور ما به عنوان مانع بزرگ قلمداد می شد اما امروز در بخش گردشگری این کویرها یکی از عوامل توسعه و حضور گردشگران داخلی و خارجی است که با حضور خود باعث توسعه و رونق فرهنگی و اقتصادی بخش های وسیعی از کشورمان خواهند شد.
وی گفت: گردشگری خارجی در ایران به دو دسته تقسیم می شود که یک دسته گردشگران عرب و مسلمان که مقصد اول آنها مکان های زیارتی است و در بخش دیگر گردشگران فرهنگی و تاریخی عمدتا از کشورهای غربی و آسیای جنوب شرقی هستند که اماکن تاریخی و طبیعت کویری را بازدید می کنند.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: طی دو سال گذشته روند ورود گردشگران خارجی به کشور با تدابیر دولت و تعامل با دنیا رشد سه برابری داشته و سالیانه هزاران گردشگر از کویر بازدید و در صورت امکان یک یا دو شب در مناطق کویری اسکان می کنند.
وی افزود: اگرچه استان کرمان دارای ظرفیت های فراوانی در بخش معادن است و صنایع بزرگی ایجاد شده و در حال فعالیت است اما مطمئنا با ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، محور اصلی توسعه اقتصادی استان بخش گردشگری خواهد بود.
سلطانی فر همچنین گفت: حامل سلام گرم دکتر روحانی رئیس جمهوری خردمند و با تدبیر جمهوری اسلامی ایران برای شما مردم هستم و امیدواریم ان شاءالله با برنامه ریزی که انجام خواهد شد در اولین ماه های سال ۹۵ با روحیه، صمیمیت و صفایی که دارید میزبان رئیس جمهوری و هیات دولت در استان کرمان باشید.
لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند صبح امروز (سه شنبه) با حضور مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، نماینده دائم ایران در یونسکو و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در این روستای صخره ای و تاریخی رونمایی شد.
چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان ۱۳ تیر امسال در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
چشم انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.
پرونده میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد که در اجلاس بن آلمان با همت مسوولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار کرمان و کارشناسان توانمند کشورمان نواقص آن رفع و ملاک های یونسکو محقق شد.
روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در ۳۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان واقع است.
معاون رئیس جمهوری همچنین امروز از روند بازسازی و مرمت خانه حاج آقا علی در شهرستان رفسنجان و بازار بزرگ کرمان بازدید کرد.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟