۲ جاذبه قشم که هنوز ندیده اید!

تور قشم را همیشه با بازی های آبی و مراکز خرید و دره ستارگان و البته جزیره هنگام و جنگل حرا می شناسیم. اما بیایید اینبار این جزیره اسرارآمیز را جور دیگری ببینیم. مراسمی خاصی که تجربه ایی متفاوت برای شما به ارمغان خواهد آورد. مراسمی با نام “زار” و “حجله” برای دیدن آن روی قشم با ما همراه شوید.

تقریباً همه کسانی که تجربه سفرهایی نظیر قشم و کیش را داشته اند متوجه می شوند که سفرهای گروهی و تور عموماً هم از نظر مالی به صرفه تر است و هم جاذبه های بکرتری را می توانیم ببینم. پیشنهاد امروز ما تور قشم است آن هم نه از نوع کلاسیک و تکراری آن بلکه طبیعت گردی قشم با ژیوار ؛ برای دیدن لایه های پنهان جزیره قشم.

 

قشم

مراسم جن گیری در قشم

تور قشم ژیوار به شما این امکان را می دهد که علاوه بر اسکان متفاوت در خانه های محلی و بومی بتوانید واقعیت های خاص قشم را نیز ببینید؛ یکی از این پدیده های جذاب مراسم زار است. در ویکی پدیا زار را اینگونه تعریف می کنند: زار در زبان فارسی به معنی حالت آشفته و نزار و خراب است، اما به صورت اصطلاحی نام یکی از موجودات تخیلی در جنوب ایران و کرانه‌های خلیج فارس است. ریشه افسانه‌های پیرامون زار از قارهٔ آفریقا ست. این مراسم بیش تر درجزیرۀ قشم و بندرلنگه، معولاً در شب‌های چهارشنبه انجام می‌شود . بابای زار عده ای را مأمور می‌کند. چوب خیزران به دست گیرند و دور آبادی و خانه‌ها بگردند و با این علامت ، زاری‌ها آگاه می‌شوند که مراسم برگزار خواهد شد. زنان و مردان لباس‌های خود را می‌پوشند که مراسم برگزار خواهد شد و… اگر دوست دارید این مراسم را از نزدیک ببینید توصیه می کنم برنامه های متفاوت قشم گردی را دنبال کنید.

 

قشم

حجله عروس

مراسم دیگری که قشم و اهالی آن را خاص کرده است به اسم حجله معروف است؛ مراسم عروسی قشم واقعاً کم نظیر است. همه در خانه داماد جمع می‌شوند. همه اهالی دعوت‌اند و قدمشان بر سر چشم. وارد که می‌شوید بوی کندر و عود مستتان خواهد کرد و ورودتان را به دنیایی رویایی شکوه‌مندترین می‌کند.در بدو‌ ورود شیرقهوه‌ای به شما تعارف می‌کنند که مزه‌اش تا ابد در دهانتان خواهد ماند. ناخدایان پیر در میان جمع دست بر دوش هم با آهنگی جنوبی رقصی هماهنگ را به یمن شروع زندگی دو جوان آغاز می‌کنند. رقصی که با هیچ تصویر ذهنی شما از رقص جنوب هم‌خوانی نداشته و همین امر آن را یکتا می‌کند. ناهار عروسی هم هواری است. هواری یک نوع غذای محلی قشم اهالی جنوب و قشم است که هم با مرغ هم با ماهی و هم با میگو طبخ می شود و به صورت پلوی دم کرده با ادویه‎های فراوان است و طعمی کاملا جنوبی دارد.

 

اگر دوست دارید در همین تعطیلات پیش رو تجربه جدیدی از سفر به جزیره قشم کسب کنید ما تورهای هدفمند ژیوار را توصیه می کنیم:

 

www.zhiwaar.com

 

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟