گشایش اقتصادی در نظام سلامت با لغو تحریم ها

تحریم های چند سال اخیر علاوه بر سخت کردن شرایط زندگی برای مردم و آسیب های اقتصادی و معیشتی، سلامت و جان مردم را هم به خطر انداختند و به همین دلیل شاید ظالمانه ترین اثر این محرومیت، در حوزه سلامت تعریف شود. تاثیر بر دارو و تجهیزات پزشکی، کم شدن درآمد دولت و عدم توانایی اش در تامین منابع مورد نیاز نظام سلامت و تحت تاثیر قرار گرفتن مراودات علمی سبب شد تا نظام سلامت یکی از متاثرترین حوزه ها از تحریم ها باشد.

به گزارش ویرلن ؛ قائم مقام وزیر بهداشت در رابطه با گشایش اقتصادی وزارت بهداشت با لغو تحریم ها و تامین بهتر منابع می گوید: مهم ترین مشکل وزارت بهداشت در زمان تحریم ها هزینه های مازادی که به سیستم بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می شد بود که لغو تحریم ها منافع اقتصادی مستقیمی هم برای وزارت بهداشت دارد.

او ادامه می دهد: واقعیت این است که مهم ترین مشکل ما در زمان تحریم، موضوع انتقال ارز و هزینه های مازادی که به سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می شد، بود. همچنین مشکلاتی در زمینه انتقال دانش داشتیم.

به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، نفع اصلی سیستم بهداشت و درمان در دوران پساتحریم، گشایش وضع اقتصادی، بهبود وضع معیشتی مردم و افزایش درآمدهای حاصله برای دولت و سازمان تامین اجتماعی است.

در زمینه تامین داروی کشور هم می توان امیدوار بود که تاثیر مثبت بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی را شاهد باشیم. رییس سازمان غذا و دارو درباره برکات لغو تحریم ها در حوزه دارو می گوید: فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم برداشته خواهد شد و با توجه به کاهش نیاز به نقدینگی، تأمین و تدارک دارو راحت تر از گذشته انجام  شود و دسترسی مردم به آن با سهولت بیشتری انجام پذیر خواهد بود.

او همچنین امیدوار است که بعد از لغو تحریم ها، شاهد سرمایه گذاری شرکت های بزرگ بین المللی در حوزه سلامت کشور باشیم.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو درباره تأثیر توافق هسته ای بر قیمت دارو های وارداتی می گوید: از آنجا که شرکت های واردکننده برای واردات محصولات موردنظر مسیرهای مختلفی را پیموده اند و این وقفه های طولانی تا رسیدن دارو به مبدأ، هزینه های قابل توجهی را متوجه آنها می کرد؛ امیدواریم با گشایشی که در مسیرهای بانکی ایجاد می شود، شاهد کاهش بیش از پیش قیمت داروهای وارداتی باشیم.

مراودات علمی هم از آن بحث هاییست که لغو تحریم ها بر آن تاثیرات مثبتی می گذارد . به گفته وزیر بهداشت تحریم ها تحریم ها علاوه بر حوزه درمان و دارو، آسیب های جدی و مهمی را به حوزه پژوهش و آموزش پزشکی وارد کرد، بطوریکه مراودات علمی استادان ایرانیبا خارج از کشور ۵۰ درصد کاهش یافت.

صبح امروز نیز وزیر بهداشت درباره وضعیت حوزه سلامت پس از برداشته شدن تحریم ها، گفت: مشکلات زیادی از کشور پس از برداشته شدن تحریم ها برطرف می شود، اگر فردا تحریم ها برداشته شود، دیگر برای ارسال پول به بانک مرکزی نیاز نیست و هر شرکتی می تواند به طور مستقل مبادلات مالی خود را انجام دهد. حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور مستلزم این است که در داخل سرمایه گذار احساس امنیت کند.

وی در خصوص وضعیت تعرفه آزمایشگاه ها، گفت: تعرفه های آزمایشگاهی را ما پیشنهاد می کنیم و هیات وزیران تصویب می کند. قانون گذاری در حال حاضر در اختیار هیات وزیران است. ما معتقدیم که ساز و کار تعرفه ها و بخش خصوصی متعلق به اتحادیه ها است و فقط نظارت بر عهده ماست. این وضعیت ممکن است سرمایه گذاری ها را غیرسودآور کند.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.