گزارشی از رنج قیمت خانه در منطقه ۱۳

با چه بودجه­ای در پیروزی می­توان خانه اجاره کرد؟

با راکد شدن بازار اجاره املاک در نیمه دوم سال معمولا قیمت اجاره­بها نسبت به نیمه اول با کاهش قیمت همراه است. اما اگر شما جزء معدود مستاجرهایی هستید که در این مدت شروع به جابه­جایی می­کنید باید بدانید که همان میزان گزینه­های روی میز هم کم­تنوع هستند. فایل­های اجاره و رهن دفاتر املاک کم عرض­تر و رقابت بین مشتری­ها سخت­تر است. با اینکه امسال در منطقه دوازده با بیشترین افزایش نرخ اجاره بها روبرو شدیم، قیمت اجاره آپارتمان در نزدیکی­های این محله دارای رشد قیمت منطقی­تری بوده­است. حالا که فصل جابه­جایی و تمدید خانه تمام شده و رفت و آمد در بنگاه­ها کمتر است معمولا موارد ارزان­تری هم در پرونده­ها پیدا می­شود. چراکه صاحب خانه­ها برای اجاره رفتن ملکشان مجبور شده­اند کمی قیمت را پایین­تر بیاورند. البته با این حال خیلی امیدوار نباشید که اجاره آپارتمان در برخی از محله­ها هم اصلا تقریبا تغییری نکرده­است.

اجاره آپارتمان در پیروزی قیمت یکسانی ندارد و نمودار رشد نرخ اجاره بها هم در خیابان­های مختلف آن متفاوت بوده­است. برخی از مناطق پرتقاضای پیروزی دارای قیمت بیشتر و برخی نیز قیمت کمتری دارند. برای مثال در خیابان­های ابتدایی نیروهوایی بیشتر خانه­ها با نرخ بالای ۶۰ و ۷۰ میلیون تومان قابل رهن و اجاره­اند. اما حتی نیروهوایی هم قیمت یکدستی ندارد و بسته به اینکه کجای این خیابان خانه پیدا شود قیمت­ها کمی بالا و پایین تر می­روند.

محله نیروهوایی از گران­قیمت­ترین محله­های پیروزی است که به گفته صاحبان دفاتر املاک گاهی قیمت­های آن به صورت غیر کارشناسی از سوی صاحب­خانه­ها به قیمت­ فرمانیه نزدیک می­شود. برای مثال در این محله یک آپارتمان مسکونی ۸۰ متری با قیمت ۱۶۰ میلیون به رهن گذاشته­شده­است. نمونه مشابهی نیز با ۶۰ میلیون رهن و ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اجاره ارزش­گذاری شده­است.

آپارتمانی ۱۸۰ متر بزرگتر از آن هم با قیمت ۳۲۰ میلیون تومان در دیوار به اجاره گذاشته شده­است. در رنج قیمت ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل آپارتمانی ۲۴۰ متری در بلوار ابوذر می­توان پیدا کرد. خیابانی که میانگین نرخ اجاره آپارتمان در پیروزی را پایین­ آورده­است. یک واحد ۸۱ متری دیگر در بلوار ابوذر ۵۰ میلیون تومان رهن و با ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان کرایه همراه است. همچنین با ۶۰ میلیون رهن کامل می­توان یک خانه ۵۰ متری در کوکاکولا پیدا کرد. البته با همین پول می­توان یک واحد ۱۰ سال ساخت کهنه­تر هم با ۷۰ متر متراژ برای اجاره معامله کرد. در خیابان شکوفه هم معمولا می­توانید آپارتمان­های ارزان­تری پیدا کنید.

پرستار بعد از نیروهوایی از خیابان­های گران قیمت برای اجاره آپارتمان در پیروزی محسوب می شود. به خصوص که با کوچکتر شدن متراژ هر خانه نسبت رهن به هر متر مربع هم گران­تر می­شود. این قاعده که به­خاطر بالاتر بودن تقاضا در واحد های کوچکتر بر خانه­ها اعمال می­شود در خیابان پرستار هم به همین شکل است. برای مثال واحد دیگری مشابه همان واحد ۵۰ متری خیابان کوکاکولا در خیابان پرستار هم با ودیعه ۵۵ میلیون تومان قیمت گذاشته شده­است.

از این رو خانه­های زیر ۱۰۰ متری پرستار معمولا قیمتی نزدیک به کوکاکولا دارند. اما خیابان شکوفه و ابوذر نیز جای مناسب­تری برای بودجه­های پایین­تر است. یک واحد ۶۵ متری در شکوفه با ده میلیون ودیعه و ماهانه ۶۵۰ هزار تومان اجاره داده می­شود. یک واحد ۶۸ متری دیگر در این خیابان به قیمت ۵۵ میلیون رهن کامل ارزیابی شده­است.

 

میانگین رهن خانه در  محله­های خیابان پیروزی متراژ ۴۰ تا ۵۰ متری متراژ ۸۰ تا ۹۰ متری متراژ ۱۱۰ تا ۱۲۰ متری
نیرو هوایی ۶۰ میلیون رهن کامل ۱۲۰ میلیون رهن کامل ۱۶۰ میلیون تومان رهن کامل
پرستار ۵۰ میلیون رهن کامل ۹۰ میلیون رهن کامل ۱۴۰ میلیون رهن کامل
کوکاکولا ۶۰ میلیون تومان ۸۰ میلیون ۱۳۰ میلیون رهن کامل
شکوفه ۴۵ میلیون رهن کامل ۷۰ میلیون رهن کامل ۹۵ میلون رهن کامل

 

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟