ساخت پوست مصنوعی با قابلیت خودترمیمی

محققان آمریکایی با ترکیب نانوذرات طلا و نوعی پلیمر موفق به ساخت لایه انعطاف پذیر خودترمیم شونده، شدند که می توان به عنوان پوست مصنوعی استفاده کرد. این ماده با هر بار ترمیم نسبت به قبل استحکام بیشتری پیدا می کند.

به گزارش ویرلن ، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به ارائه ماده انعطاف پذیری شدند که می توان از آن در ساخت پوست مصنوعی استفاده کرد. این ماده با الهام از خاصیت خودترمیمی پوست طبیعی بدن ساخته شده است. این ماده حاوی نوعی پلیمر سنتزشده است که درصورت آسیب دیدن به سرعت خود را ترمیم می کند.
حسام حایک از محققان این پروژه می گوید: وجود مشکل آسیب پذیری در حسگرهای انعطاف پذیر موجود در بازار موجب شده تا نیاز جدی برای توسعه این حسگرها و ایجاد خاصیت خودترمیمی در آن ها به وجود آید. ما موفق به ارائه پوست خودترمیم شونده ای شدیم که قابل خم شدن و انعطاف پذیر است. از هر نقطه ای که این ماده آسیب ببیند قادر است آن را ترمیم کند.
این حسگر از یک زیرلایه خودترمیم شونده، الکترودهای رسانا و نانوذرات طلای اصلاح شده تشکیل شده است.
این محقق می افزاید: نانوذرات طلا در سطح زیرلایه و میان الکترودهای خودترمیم شونده می تواند موجب ترمیم ترک های موجود در سطح شود و در نهایت هدایت الکتریکی به حالت اولیه باز گردد.
این ماده به محض ترمیم شدن قادر است وجود ترکیبات آلی فرار را در مقادیر بسیار کم شناسایی کند، حساسیت این حسگر چند ده ppm است. نتایج نشان می دهد که این لایه قادر است در شرایط بسیار سخت نظیر دمای ۲۰- تا ۴۰ درجه سانتیگراد خود را ترمیم کند.
برای فرآیند ترمیم، این لایه رطوبت را جذب کرده و متورم می شود؛ با این کار زنجیره پلیمری به شکل آزاد در آمده و می تواند فرآیند ترمیم را آغاز کند. یکی از نکات جالب در این ماده آن است که بعد از فرآیند ترمیم، این ماده نسبت به قبل مقاوم تر می شود.نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در نشریه Advanced Materials منتشر شده است

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.