پورشه میشن E یک خودروی تخیلی ، اما واقعی

پورشه Mission E شاید یک کانسپت ماشین ( طراحی در دست بررسی ) باشد، اما تکنولوژی EV با قدرت الکتریکی ۸۰۰ ولتی آن کاملاً واقعی است.

ماشین اسپرت و جدید میشن ای پورشه از سیستم پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که در دو نوبت، مانند وسایل الکتریکی امروزی ولتاژ برق را به کار می­اندازد تا زمان شارژ را سریعتر و وزن را سبکتر کند.

درست است که ماشین‌ اسپرت و برقی میشن E که پورشه در شو اتومبیل فرانکفورت از آن رونمایی کرد، یک کانسپت ماشین است، اما تکنولوژی که در نمایشگاه از خود نشان می­دهد صرفاً به ایده ختم نمی‌شود.

قدرت میشن E از یک سیستم رانندگی برقی منحصر به فرد ۸۰۰ ولتی تأمین می‌شود که در دو نوبت، ولتاژ وسایل برقی حال حاضر به کار می‌اندازد.

به گفته کمپانی پورشه این دوبرابر شدن ولتاژ امکان سریع‌تر شدن زمان شارژ را می‌دهد و نیز با فراهم کردن امکان استفاده از کابل‌های مسی با ضخامت نازک‌تر، وزن ماشین را کاهش می‌دهد.

باتری میشن E می­تواند تا ظرفیت ۸۰ درصد در حدود ۱۵ دقیقه شارژ شود که امکان ۲۵۰ مایل (۴۰۲ کیلومتر) رانندگی را به راننده می­دهد. در واقع این باتری، از یک سیستم سریع شارژ شونده استفاده می‌کند که در ۸۰۰ ولت عمل می‌کند.

دامنه‌ی کلی برای پورشه میشن E در حالتی که باتری آن کامل است، بیش از ۳۰۰ مایل (حدود ۴۸۳ کیلومتر) است.

کمپانی پورشه می‌گوید این سیستم ۸۰۰ ولتی، اولین نمونه از نوع خود است. این سیستم از «دو موتور مغناطیسی دائمی و همزمان استفاده می‌کند»؛ یکی برای چرخ‌های جلو و دیگری برای چرخ‌های عقبی و این دو موتور برقی با یکدیگر، قدرتی بیش از ۶۰۰ اسب بخار را ایجاد می‌کنند.

این دو سیستم، مشابه موتورهایی هستند که در ماشین­های مسابقه هیبرید ۹۱۹ پورشه استفاده می‌شود که جایگاه اول و دوم را در مسابقه‌ی استقامتی و طاقت‌فرسای ۲۴ ساعته‌ی لمانز در تابستان امسال در فرانسه به دست آورد؛ یعنی یک شاهکار قابل ملاحظه برای هر ماشینی اما به ویژه در مورد آنهایی که از تکنولوژی نوظهور هیبرید برخوردار هستند.

پورشه

این موتورهای برقی در پورشه میشن E از توانایی منحصر به فرد برای حفظ کردن قدرت کامل خود، حتی بعد از چندین شتاب در فواصل زمانی کوتاه برخوردار هستند. شکی نیست که این مزیت، محصول نخبگان کمپانی پورشه و مهندسی و توسعه موتورهای ورزشی گران قیمت آن است. اگر بخواهیم مقایسه کنیم بیشتر وسایل نقلیه برقی حال حاضر، قبل از اینکه بتوانند برای بار دیگر بعد از یک یا دوبار شتاب در قدرت کامل خود عمل کنند معمولاً به یک دوره‌ی زمانی نیاز دارند تا نیروی دوباره خود را بدست آورند.

محفظه لیتیومی باتری که زیر این ماشین کار گذاشته شده و طول کامل این وسیله را بین محورهای چرخ‌های جلویی و عقبی امتداد می‌دهد خیلی شبیه یک «تسلا مدل اس» است. این چینش امکان توزیع بهینه‌ی وزن را فراهم می‌کند که واقعاً برای دینامیک رانندگی مفید است.

پورشه در حال حاضر هیچ‌کدام از نمونه‌های EV خود را نمی‌فروشد اما دو خودروی برقی دوگانه سوز در بازار دارد یعنی کاین اس ای هیبرید (Cayenne S E-Hybrid) و پانامرا اس ای هیبرید (Panamera S E-Hybrid).

این سازنده‌ی آلمانی ماشین‌های ورزشی نگفته است که آیا نسخه میشن E را که در شو اتومبیل فرانکفورت مورد توجه بسیاری‌ها واقع شد به مرحله‌ی تولید خواهد رساند یا خیر. اما پورشه یک کمپانی محافظه کار است که عادت ندارد وسایل نقلیه کانسپت خود را فقط برای سرگرمی بسازد. بنابراین حتماً هدفی دارد و شانس خوبی هم خواهد داشت.

با احتساب اینکه پورشه دارد از تکنولوژی EV در مجموعه‌های ورزشی خود استفاده می‌کند احتمال این شانس بیشتر هم می‌شود.

میشن E پورشه رقیبی برای تسلا مدل اس هم می‌دهد. ورژن‌های مختلفی از مدل اس موجود است است که می‌تواند از ۲۴۰ تا ۲۷۰ مایل در حالت باتری کامل براند و مجهز به موتورهای برقی نیز هست که در ماشین تقویت شده‌ی P85D، از ۳۱۵ تا ۷۶۲ اسب بخار قدرت دارد (که ۱۶۲ اسب بخار از پورشه میشن ای سر تر است)

پورشه میشن

اما کمپانی پورشه حتی با میشن E در شکل مفهومی آن، می‌تواند به داشتن فناوری EV به عنوان یک مزیت، مباهات کند. زمان سریعتر شارژ و این بازه‌ی تخمینی به طرز مطلوبی با نمونه‌های دیگر ای وی که در حال حاضر در بازار موجود هستد قابل مقایسه است.

برای مثال، سایت اینترنتی کمپانی تسلا می‌گوید که ایستگاه‌های «سوپر شارژر» ۴۰۰ ولتی این شرکت می­توانند ۱۷۰ مایل از بازه را در کمتر از ۳۰ دقیقه تأمین کنند. در واقع ۸۰ مایل کمتر یعنی حدود سه برابر کمتر از زمان شارژی است که پورشه ادعا می‌کند برای میشن ای ۸۰۰ ولتی می‌توان مقایسه کرد.

باید اعتراف کرد که استفاده از خروجی های خانگی متعارف که ۱۲۰ یا ۲۴۰ ولت هستند، زمان شارژ را برای میشن E افزایش خواهند داد. اما داشتن این توانایی برای استفاده از یک شارژر ۸۰۰ ولتی قطعاً مزیتی برای میشن E محسوب می‌شود.

اگرچه چنین به نظر می‌رسد که پورشه دارد به سمت حل کردن بعضی از نگرانی‌های اصلی مرتبط با فناوری EV پیش می‌رود؛ یعنی زمان آهسته‌تر شارژ و چیزی که اصطلاحاً دامنه‌ی میدان پرتاب گفته می‌شود، نبود زیرساخت لازم برای شارژ کردن در همه جا همچنان مانعی است که به ویژه در خصوص اینکه در حال حاضر هیچ جایی ایستگاه‌های شارژ ۸۰۰ ولتی وجود ندارد قابل توجه است.

شو اتومبیل فرانکفورت در آلمان در روز ۲۷ سپتامبر برگزار شد. از میان چند مورد از ماشین‌هایی که برای اولین بار آنجا نمایش داده شدند می‌توان به آیودی ترون کواترو (Audi e-tron quattro ) که یک ماشین مفهومی برقی از نوع SUV است با میدان حرکت ۳۱۰ مایل و نیز بنتلی بنتایا (Benltey Bentaya) و جگوار اف-پیس (Jaguar F-Pace) اشاره کرد.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.