ویدئو – طراحی جدید ترین مدل مرسدس بنز

مرسدس بنز از طراحی خودروی جدید، هوشمند و آیرودینامیکی خود رونمایی کرد: عکس ها و ویدئوهای زنده را اینجا ببینید

مرسدس بنز هم مانند بیشتر کمپانی­ ها در حال مطالعه ی آینده ی صنعت خودرو و ساختن ماشین ­های مفهومی برای پیشبینی آینده است. مرسدس بنز، شب قبل از شو اتومبیل فرانکفورت ۲۰۱۵ از آخرین ماشین مفهومی خود یعنی خودوری ایرودینامیکی هوشمند (the Intelligent Aerodynamic Automobile (IAA)) در برابر جمعی از روزنامه نگاران پرده برداشت.

IAA که یک اتومبیل کوپه ­ای با چهار در است، احتمالاً مسیر طراحی را برای نسل بعدی مرسدس بنز سی­ال­اس از پیش نشان می­دهد. اما نکته ­ی مهم­تر است است که این ماشین، به آینده­ای اشاره می­کند که چه بسا دربرگیرنده­ی استفاده­ی بسیار بیشتر و بهتر از ایرودینامیک فعال در آن فراگیر تر باشد.

ما قبلاً هم ماشین­ هایی دیده بودیم که قسمت جلویی آن ها حالت کرکره­ای فعال دارند، اما این ماشین، این ایده را خیلی بیشتر محقق می­کند. شرکت مرسدس، آن را یک «مبدل» می­نامد و می­گوید که این ترانسفورمر، با چند تغییر در نمای بیرونی، بالای ۸۰ کیلومتر در ساعت (حدود ۵۰ مایل در ساعت) را موجب می­شود. علاوه بر کرکره ­های فعال جلوی ماشین، پره­ های سپرهای جلویی قابلیت حرکت به سمت بیرون و عقب دارند که کمک می­کند جریان هوا را به چرخ­ ها و بالای قالپاق ­ها بیشتر می­کنند. کرکره­ی موجود در سپر جلو همچنین حدود ۴/۲ اینچ (حدود ۶ سانتی متر) به سمت عقب حرکت می­کند تا جریان هوا را به زیر بدنه­ی ماشین برساند. چرخ­های پنج پره ­ای ماشین، شکاف ­های آن ­ها را پر می­کنند تا به دیسک­ های تختی با قابلیت ایرودینامیکی خیلی بهتر تبدیل شوند و سرانجام، دنباله ­ای بیشتر از ۱۵ اینچ (۳۸ سانتی متر) از عقب ماشین بیرون آمده­است که میزان درگ آیرودینامیکی را کاهش می­دهد و باعث می­شود هوا با فاصله­ی خیلی کمتری از کنار ماشین حرکت کند و ناحیه کوچکتری از تربولانس را در پشت ماشین ایجاد کند.

ویدئوی بالا به شما حس خوبی از تمامی این تغییرات می­دهد. تأثیر کلی این اندازه­ها ضریب درگ ماشین را که همان ضریب نیروی وارد بر اتومبیل برای بازداشتن از حرکت است، از ۲۵/۰ به اندازه­ی ۰/۱۹ خیلی حساس پایین می­آورد. این انواع اندازه­ها در شرایطی که جستجو به دنبال کارآمدی هرچه بهتر سوخت، دائماً رو به تکامل است می­تواند راه آن­ها را برای تولید وسایل نقلیه در آینده هموار کنند.

فضای داخلی IAA احتمالاً در آینده­ای نه چندان دور عنصر مهم تری خواهد بود؛ همانطور که به گفته شرکت مرسدس، اجزای آن به زودی در یکی از سدان­های «تجاری» آن که برای متداول ترین طراحی بدنه ی خودروها استفاده می شود به نمایش در خواهد آمد. حدس ما این است که این ماشین، مدل بعدی از مجموعه E-Class باشد که باید امسال در نمایش اتومبیل لس آنجلس یا اوایل سال بعد در نمایش اتومبیل دیترویت نشان داده شود. IAA دارای یک هد ضبط صوت تمام دیجیتال است، با دو صفحه نمایش ۳/۱۲ اینچی (۳۱ سانتی متری) ساید بای ساید که قابلیت نشان دادن اطلاعات گرافیکی را به صورت همزمان دارد که به گفته­ی شرکت مرسدس، به جز این فقط در فیلم ­های هالیوود وجود دارد. همچنین دارای یک سطح عملیاتی لمسی است که مرسدس ادعا می­ کند به راننده این امکان را خواهد داد که تمرکز بهتری روی جاده داشته باشد. ما حدس می زنیم که هر دو این فیچرها برای E-Class بعدی در انبار مرسدس بنز، حاضر و آماده باشند.

طول این ماشین ۴/۱۹۸ اینچ (حدود ۵ متر) است و فاصله­ی محوری آن بین چرخ­ های جلو و عقب، به اندازه ی ۱/۱۱۷ اینچ (حدود ۳ متر) است. عرض آن ۵/۷۸ اینچ (تقریباً ۲ متر) است و ۴/۵۱ اینچ (ا متر و ۳۰ سانتی متر) ارتفاع دارد. قدرتش را از یک نیروگاه اتصال برقی دو گانه سوز به همراه یک موتور سوخت می گیرد که خروجی کلی آن ۲۷۹ اسب خار و دامنه­ی برقی آن ۴۱ مایل (حدود ۶۶ کیلومتر) است (که مورد اخیر در حالت ایرودینامیکی آن است). حداکثر سرعت این ماشین به طور الکترونیکی به ۱۵۵ مایل در ساعت (۲۵۰ کیلومتر در ساعت) می­رسد.

شزکت مرسدس از یک فرایند کاملاً دیجیتال استفاده کرد که به این شرکت اجازه داد تا IAA را در تنها ۱۰ ماه به جای حد معمولی آن که ۱۸ ماه برای یک ماشین مفهومی زمان می برد طراحی و آماده­ی بهره برداری کند. آزمایش کردن دیجیتال نمونه­های آزمایشی، طراحی و توسعه­ی نسل های جدید ماشین­ ها را سرعت می بخشد اما بیش از آن، به بالا بردن کیفیت آن ها کمک می­کند و فرصت­هایی را برای بالا بردن تنوع محصول ارائه می­دهد. دلیلش هم این است که این کار به تیم توسعه امکان می­دهد تا طراحی محصول را از همان مراحل اولیه، شبیه سازی و بهینه سازی کنند.

توماس وبر، رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت مرسدس می گوید: «قبل از اینکه اجازه دهیم ماشین جدیدی در هرجایی حتی به تونل باد نزدیک شود باید یک عالمه آزمایش­های دیجیتال را به عنوان یک مدل داده ی کامل با موفقیت از سر گذرانده باشد.»

 

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟