جزئیات کامل هواپیماهای جدید خریداری شده ایران ایر

همانطور که می دانید بالاخره بعد از مذاکرات طولانی مدت و مسائل ابهام آمیزی که همچنان وجود داشت، در نهایت قرارداد هواپیماهای جدیدی که قرار است توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما( خریداری شود، نهایی شد و چند هفته پیش اولین فروند از هواپیمای ایرباسA321  وارد کشورمان شد تا بنا بر گفته ها فعلا در پروازهای داخلی از آن استفاده شود.

هواپیماهای فرسوده هما

بر اساس قراردادی که ایران ایر با ۳ شرکت هواپیمایی ایرباس فرانسه(Airbus)، بوئینگ آمریکا(Boeing) و ای تی آر ایتالیا(ATR) به امضا رسانده است، مقرر شده تا در طی سالیان پیش رو این هواپیماها به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل گردد. شنیده ها حاکی از آن است که قرار است در مجموع ۱۸۰ فروند هواپیما از دو شرکت بوئینگ و ایرباس خریداری شود؛ همچنین ۲۰ فروند هواپیمای کوتاه برد مدرن نیز توسط ATR تحویل ایران خواهد گردید که در صورت رضایت ایران ایر در ادامه ۲۰ فروند دیگر از آن نیز خریداری خواهد شد.

در ادامه قصد داریم با بررسی جرئیات هواپیماهایی که از هر کدام از این شرکت ها خریداری شده است، نگاهی ویژه به آنها داشته باشیم؛ هواپیماهایی که می توانند علاوه بر فراهم نمودن ایمنی و آسایش مسافران درون مرزی و برون مرزی، به پیشرفت مجدد هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز کمک عمده ای کنند.

بوئینگ

در ابتدا کمپانی بوئینگ نسبت به امضای قرارداد با شرکت ایران ایر کمی مردد بود اما زمانی که متوجه شد ایرباس درحال نهایی کردن قرارداد فروش هواپیماهای خود به ایران ایر است خیلی سریع اقدامات لازم را انجام داد و حتی قرارداد قطعی خود را زودتر از ایرباس با ایران ایر به امضا رساند؛ اگرچه باز هم این ایرباس بود که توانست نخستین هواپیمای خود را زودتر از بوئینگ به ایران تحول دهد.

بوئینگ ۷۷۷

بر اساس قراردادی که میان ایران ایر و بوئنیگ به امضا رسیده است، تنها دو مدل ۷۷۷ و ۷۳۷ این شرکت هواپیمایی مدنظر مسئولان ایران ایر قرار گرفته است و بیشتر ترجیح داده شده در مدل های مشابه از هواپیماهای کمپانی ایرباس استفاده شود. البته لازم بذکر است که تعداد سفارش های همین دو مدل هم خود قابل توجه است اما به هر دلیل هواپیماهایی نظیر بوئینگ ۷۴۷ که سالها بعنوان یکی از بهترین هواپیماهای ایران ایر محسوب می شد، دیگر خریداری نشده و بجای آن نام A350 ایرباس که از نظر تعداد مسافر بسیار نزدیک به ۷۴۷ بوئینگ می باشد، در لیست خرید ایران دیده می شود. توصیه می کنیم برای مسافرت های بعدی خود با با هواپیماهای جدید ایران ایر سفر کنید و لذت یک پرواز خاطره انگیز را تجربه کنید.

بطور کلی خرید هواپیمای ۷۳۷ این کمپانی آمریکایی خریدی بر اساس نیاز واقعی ایران ایر و البته هوشمندانه است؛ از آن جهت که مدل های جدید این هواپیما قابلیت پروازهای دوربرد را دارد، می تواند تا حد مطلوبی در سفرهای خارجی کمک ویژه ای برای ایران ایر باشد. درباره ۷۷۷ نیز باید گفت که این هواپیما به نوعی یکی از مناسب ترین جایگزین های مدل ۷۴۷ آن است. این هواپیمای غول پیکر نیز یکی دیگر از خریدهای خوب ایران ایر از بوئینگ است که البته قرار است از سال ۲۰۲۱ به تدریج به ایران ایر تحویل گردد.

 

ایرباس

همانطور که گفته شد اولین فروند ازهواپیماهای سفارش داده شده ایران از ایرباس که مدل A321 آن بود چند هفته پیش به ایران ایر تحویل داده شد. این هواپیما با دارا بودن چند کلاس پروازی قادر به جابجایی ۱۹۵ مسافر می باشد که قرار است فعلا از این هواپیما در مسیرهای داخلی استفاده شود. این هواپیما از تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۵ فعالیت خود را در مسیرهای داخلی بوشهر، کرمانشاه و مشهد مقدس شروع کرد. بنابر اعلام فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، تا پایان سال جاری دو فروند هواپیمای A330 نیز به این شرکت هواپیمایی تحویل خواهد گردید.

فرهاد پرورش و مدیرعامل ایرباس

در اوایل زمانی که بحث خرید هواپیما از سوی ایران ایر مطرح شده بود شنیده ها حاکی از آن داشت که قرار است چند فروند هواپیمای غول پیکر و بسیار مدرن A380 نیز از ایرباس خریداری شود، اما بعدها اعلام شد که اکثر فرودگاه های کشورمان زیرساخت های لازم برای فرود این هواپیما در باندهای پروازی شان را ندارند! تصویری که در زیر مشاهده می کنید لیست اولیه سفارشات ایران ایر است که در آن نام A380 نیز مشاهده می شود و در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۶ توسط ایرباس منتشر شده است:

لیست اولیه سفارشات ایران ایر از ایرباس

اما در نهایت چند هفته پیش لیستی از سفارشات قطعی هواپیماهای ایران ایر توسط ایرباس بر روی پایگاه اینترنتی این کمپانی هواپیماساز فرانسوی قرار گرفت که جزئیات این سفارشات را بطور دقیق نشان داده و به شرح زیر می باشد:

  • A320ceo: 6 فروند
  • A320neo: 32 فروند
  • A321ceo: 8 فروند
  • A330-200: 8 فروند
  • A330-900: 28 فروند
  • A350-1000: 16 فروند

A330 جدید ایران ایر در فرانسه

ATR

هواپیماهای این کمپانی در حقیقت هواپیماهایی با ظرفیت حدود ۷۰ نفر و از نوع ملخ دار می باشند که البته قبلا هم در ایران در شرکت هایی چون هواپیمایی “آسمان” از آن استفاده می شد. ATR یک کمپانی ایتالیایی است که در حقیقت می توان آن را زیرمجموعه ای از کمپانی ایرباس دانست چراکه ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به ایرباس می باشد و همین نام کافیست تا به این هواپیماها نیز بیش از پیش اعتماد شود. ایران ایر درنظر دارد با خرید این هواپیما به نوسازی ناوگان درون مرزی هواپیماهای خود پرداخته و بیشتر قصد دارد با بکارگیری آنها در خط پروازی (کرمان – سرچشمه)، (مشهد – بیرجند) و (شیراز – لار) مشکلات قبلی آنها را مرتفع نماید.

ATR جدید ایران ایر

قرار است در دوره ای ۳ ساله این هواپیماها به ایران ایر تحول گردد که موعد تحویل ۲ الی ۴ فروند از آنها قبل از پایان سال ۲۰۱۶ می باشد. تصویری که در زیر مشاهده می کنید اولین فروند از این هواپیماست که قرار بود به ایران ایر تحویل گردد.

ایران ایر

گفتنی است شما برای تهیه بلیط هواپیما می توانید به آژانس های مسافرتی یا وب سایت های اینترنتی همچون سفرمی مراجعه کنید. با این کار نه تنها در وقت و هزینه خورد صرفه جویی می کنید بلکه می توانید از تخفیف های فصلی و مناسبتی و گهگاه این وب سایت ها نیز برخوردار شوید.

باید اضافه کنیم که Safarme یک سامانه آنلاین رزرو هتل و خرید بلیط هواپیماست که همواره تلاش کرده تا هم بلیط هواپیماهای شرکت های گوناگون خارجی و داخلی در دسترس قرار داده و به فروش برساند، و هم اکثر هتل های ایران را تحت پوشش خود در بیاورد تا مسافران و گردشگران بتوانند تنها در چند دقیقه و بدون داشتن هیچ گونه دغدغه ای، هتل های مورد نظر خود را در شهرهای مختلف کشورمان همچون مشهد، تهران، کیش، اصفهان، تبریز، کرمانشاه و… رزرو کنند.

اما در پایان از بحث خود هواپیماها که بگذریم می رسیم به تامین قطعات و تجهیزات آنها که خود امری بسیار مهم می باشد. اگر در زمان تحریم ایران ایر توانایی تامین قطعات مورد نیاز هواپیماهای خود را داشت اکنون مجبور نبود هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ خود را از برنامه پروازی خارج کند. خوشبختانه بر اساس گفته های فرهاد پرورش، ایران ایر همانگونه که توانسته است مجوز خرید این هواپیماها را از خزانه داری آمریکا دریافت نماید، مجوز تامین تجهیزات و قطعات لازم را نیز اخذ کرده است و خوشبختانه از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

منبع:

http://www.mehrhotel.ir

 

 

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟