هدست واقعیت مجازی گوگل جان یک کودک پنج ماهه را نجات داد

پزشکان آمریکایی با استفاده از هدست واقعیت مجازی گوگل “گوگل کاردبورد” و یک دستگاه تلفن هوشمند، جان یک کودک پنج ماهه را که فقط یک ریه و یک نصفه قلب داشت، نجات دادند.
به گزارش ویرلن از یونایتدپرس، “گوگل کاردبورد” شامل قطعه ای ساخته شده از مقوا برای تماشای جهان سه بعدی است و در این ابزار از دو لنز کوچک برای دو چشم استفاده می شود.
این عمل جراحی قلب باز بر روی یک کودک پنج ماهه به نام «تیگان لکسن» انجام شد.
این کودک با یک نقص مادرزادی غیر عادی به دنیا آمده که این موضوع سبب شده فقط یک ریه و نصف قلب داشته باشد.
ردموند بروک جراح قلب عروق در بیمارستان اطفال نیکولاس که این عمل جراحی را انجام داده، می گوید: به خانواده این کودک گفته شده که وی قابل عمل جراحی نیست.
وی امیدوار بود که با ساخت یک الگوی سه بعدی از قلب این بیمار، جراحی را انجام دهد اما پرینتر بیمارستان از کار افتاد و وی را مجبور ساخت تا بدنبال گزینه های دیگری بگردد.
این پزشک برای فکر کردن به پتانسیل های عمل جراحی برای اصلاح این نقص مادرزادی قلبی به نام سندرم قلب چپ هیپوپلازی، نیاز داشت که بتواند گام های خاص این عمل جراحی را ببیند و برای آنها برنامه ریزی کند.

گوگل کاردبورد
وی با استفاده از “گوگل کاردبورد” که یک مقوای تا شده با لنزهایی است که به نوبه خود هر تلفن همراه را به یک ابزار واقعیت مجازی تبدیل می کند و یک اپلیکیشن به نام «اسکچ فاب» – Sketchfab – موفق شد از قلب این بیماری تصاویری سه بعدی بدست آورد.
این تصاویر درست شبیه تصاویری بود که امیدوار بود آنها را پرینت کند.
به گفته این پزشک، تنها تفاوت در اتمسقر مجازی بود که قلب را در آن مشاهده کرده است زیرا برخلاف صفحه یک رایانه، در این فضا قادر بوده به اطراف حرکت کرده و هر زاویه از قلب را مشاهده کند.
ردموند بروک همچنین موفق شد که داخل قلب این کودک را ببیند و مهمتر از همه نحوه عمل جراحی را دقیقا ترسیم کند.
قلب این کودک فقط یک بطن راست داشت که معمولا عمل های جراحی بر روی این نوع نقص های مادرزادی موثر نیستند و لازم است پزشک روش دیگری برای حل این مشکل بیابد.
این جراح با استفاده از “گوگل کاردبورد” موفق به ابداع یک عمل جراحی شد که به یک بطن قلب اجازه می دهد مسئولیت کل قلب را بر عهده گیرد.
وی صبح روز ۱۰ دسامبر – ۱۹ آذر – بعد از آماده سازی رویه های این عمل جراحی با استفاده از تلفن هوشمند خود، عمل جراحی قلب این کودک را آغاز کرد.
در جریان این عمل جراحی قلب باز که هفت ساعت بطول انجامید، آئورت این کودک با استفاده از بافت اهدا شده قلب بازسازی شد، آئورت وی به شریان ریوی متصل شد و یک شانت (shunt) از بطن راست در تنها شریان ریوی او قرار داده شد.
انتظار می رود که این کودک اواسط ژانویه از بیمارستان مرخص شود اما چند ماه دیگر برای انجام یک سری عمل های پیگیری جراحی به بیمارستان باز می گردد.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.