طراحی و معماری مدرن در باکو آذربایجان

مرکز فرهنکی حیدر علی اف ، از نمادهای مدرن و یکی از جاذبه‌های دیدنی باکو است.

آثار و طراحی‌های زاها حدید ار قوس، حجم، حرکت و جریان تاثیر می‌گیرند. او با پیروی از هندسه نا اقلیدسی، نظم جدیدی و جالبی را در فضا ایجاد کرده است. مجموعه فرهنگی حیدر علی اف در باکو نمونه‌ی بارزی از طراحی‌های او و نمایش ترکیب قوس، حجم، حرکت و جریان است. او از معماری متفاوت و ساختار شکن در طراحی اینجا به شکل ماهرانه‌ای به کار برده است تا بنا در برابر معماری خشک و بی‌روح شوروی در باکو خود را نشان دهد. بنای حیدر علی اف، احساسات و فرهنگ آذری‌ها و تمایل آنها به رشد، پیشرفت و مدرنیته را نشان می‌دهد.

۴۲۶۱۱۸۰۴۰_۴۱۶۹۸_۲۸۱۲۵۷۹۸۹۱۴۱۲۷۵۵۴۹۱-۱۰۰۰x500

این بنا سفید رنگ و دارای انحناهای زیبایی است، به گونه‌ای که از هر سمتی به آن نگاه کنید به خوبی طرح و اشکال آن با چشمتان بازی می‌کند. یک نمای بسیار مدرن که همه‌ی توابع آن، همراه با ورودی‌ها به صورت چین‌هایی در یک سطح متوالی به نمایش گذاشته شده‌اند. معماری و هندسه این بنا از بیرون و درون ساختمان به شکلی پیوسته با هم در ارتباط هستند.  این مجموعه با هندسه‌ای که دارد ارتباط سیالی با میدان اطرافش برقرار کرده به گونه‌ای که انگار میدان اطراف را در خود گرفته است، به آن شکل داده و به زمین کشانده است.
بنای حیدرعلی اف شامل یک موزه، کتابخانه، سالن کنفرانس و پارکی با مساحت ۹ هکتار است. ظرافتی که در نورپردازی این مجموعه به کار رفته نیز دیدنی است. باید بگوییم نور پردازی این بنا و ترکیب مجموعه با نور خود یک شاهکار است. روزهنگام، ساختمان نور خورشید را منعکس می‌کند و با حرکت نور و نقطه دید پرسپکتیو نمای ساختمان نیز تغییر می‌کند. ناگفته نماند این ساختمان در سال ۲۰۱۳ نامزد دریافت جایزه در دو جشنواره معماری جهان و فستیوال دوسالانه داخلی شد.
پیشنهاد می‌کنیم در سفر به باکو تماشای این مجموعه و قدم زدن در سالن‌ها آن را در اولویت‌تان قرار دهید.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟