ساخت شیشه‌های نازک و نشکن توسط ژاپنی‌ها

شکستن و ترک بردن نمایشگر تلفن همراه همیشه یکی از دردسرهای همه بوده است. محققان ژاپنی حالا در تحقیقی اعلام کرده‌اند به ترکیبی برای ساخت شیشه‌های مقاوم جدید دست پیدا کرده‌اند.

شیشه‌های نشکن مسئله‌ای جدید نیستند اما ابداع جدیدی که ژاپنی‌ها آن را در تحقیقی {لینک} ارائه کرده‌اند ساخت شیشه‌های مقاوم اما بسیار نازک است که می‌توانند در گجت‌های مختلف از جمله تلفن همراه و تبلت هم مورد استفاده قرار بگیرند.
این شیشه جدید با استفاده از Alumina یا همان اکسید آلومینیوم(Al2O3) ساخته شده است و در صورتی که به مرحله تولید انبوه و تجاری سازی برسد می‌تواند تحول مهمی در صنعت تلفن همراه ایجاد کند. محققان ژاپنی دانشگاه توکیو می‌گویند با ترکیب آلومینا با دی اکسید سیلیکون یا همان سیلیکا(SiO2) این شیشه سخت و قدرتمند را ایجاد کرده‌اند.
در گذشته هم محققان به دنبال راه حلی برای تولید شیشه‌ای مستحکم و قدرتمند بودند اما در زمانی که آلومینا اضافه می‌شد و قبل از ریختن مواد درون قالب اصلی، در مخلوط شیشه مایع تبلور رخ می‌داد و این پروژه با شکست مواجه می‌شد. محققان این پروژه اما با استفاده از گاز اکسیژن و لیزر با دمای ۲۰۰۰ درجه سلسیوس برای ذوب  ترکیب این مشکل را حل کرده‌اند.این شیشه‌های نشکن جدید می‌توانند قطری کمتر از ۲ میلیمتر داشته باشند و علاوه بر گجت‌های هوشمند قابلیت استفاده در موارد مختلف از جمله خودروها را دارند.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.