زیردریایی اتمی برای دارو رسانی در بدن انسان !

دارو رسانی به بدن با زیردریایی اتمی
پژوهشگران آمریکایی زیردریایی نانومقیاسی تولید کردند که با سرعت یک اینچ در ثانیه حرکت می کند. این ابزار از ۲۲۴ اتم تشکیل شده و می توان از آن در دارورسانی استفاده کرد.
به گزارش ویرلن ، محققان دانشگاه رایس موفق به ساخت زیردریایی نانومقیاسی شدند که با استفاده از پرتو فرابنفش کار می کند.این زیردریایی دارای موتوری است که با هر چرخش پروانه، ۱۸ نانومتر به جلو حرکت می کند.این موتور قادر است با یک میلیون دور در دقیقه حرکت کند که سرعت بسیار بالایی محسوب می شود.
این زیردریایی قادر است در هر ثانیه یک اینچ حرکت کند که شاید سرعت بالایی به نظر نرسد اما در مقیاس مولکولی سرعت قابل توجهی است.
محققان برای هدایت و سمت و سو دادن به حرکت این زیردریایی روشی ارائه نکرده اند اما این زیردریایی قادر است در میان مولکول هایی با ابعاد خودش به راحتی حرکت کند.
این گروه تحقیقاتی تجارب زیادی در حوزه ماشین های مولکولی دارند، آنها اولین نانوماشین جهان را تولید کرده اند ماشینی که از یک مولکول تشکیل شده و دارای چهار چرخ است.
محققان این پروژه مدعی هستند که بیشتر ماشین های میکروسکوپی که تاکنون ساخته شده و مجهز به موتور هستند، جملگی مواد شیمیایی سمی تولید یا مصرف می کنند در حالی که این گروه تحقیقاتی با فرآیندی ۲۰ مرحله ای زیردریایی بی خطر تولید کردند.
محققان این پروژه انواع مختلف تست ها را روی این ماشین انجام داده اند و در آنها از نسخه های بدون موتور، با موتور کم سرعت و با موتور سریع استفاده کردند.
محققان از میکروسکوپ فلورسانس برای رصد روند حرکتی این زیردریایی استفاده کردند. این گروه از یک کانال بسیار کوچک برای حرکت دادن این زیردریایی استفاده کردند. آنها به دنبال استفاده از این ابزار در سیستم های دارورسانی و پزشکی هستند.نتایج این پروژه در نشریه Nano Letters منتشر شده است.

منبع : ایرنا 

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.