مهمترین نکاتی که باید در مورد سفر به روسیه بدانید

فدراسیون روسیه RUSSIAN FEDERATION

فدراسیون روسیه کشوری است اروپایی- آسیایی که با مساحت ۱۷۰۷۵۲۰۰ کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان محسوب می گردد و به تنهایی یک هشتم مساحت کل کره ی زمین را شامل می شود. این کشور از غرب با کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای حوزه ی بالتیک، اکراین، بلاروس و لهستان هم مرز است. در جنوب غربی، روسیه از طریق دریای خزر با ایران و از طریق دریای سیاه با ترکیه دارای مرز مشترک می باشد. در جنوب با کشورهای آسیای میانه، چین، مغولستان و در شرق با ژاپن، کره ی شمالی و ایالت آلاسکای آمریکا همسایه است. امتداد این کشور از غرب به شرق ۹۰۰۰ کیلومتر می باشد. چنانچه یک هواپیمای مسافربری از غرب به شرق روسیه پرواز نماید، مدت این پرواز ۱۰ ساعت خواهد بود.

این کشور به ۱۰ منطقه ی زمانی تقسیم شده است. غربی ترین نقطه ی این کشور کالینینگراد با زمان بین المللی ۲:۰۰+ و شرقی ترین
نقطه ی آن منطقه ی کامچاتکا با زمان بین المللی ۱۲:۰۰+ می باشد.

رود ولگا بزرگ ترین رود اروپا به طول ۳۵۳۱ کیلومتر در این کشور جاری است. این کشور دارای ۱۲۰ هزار رود با طول بیش از ۱۰ کیلومتر می باشد. بیش از ۲ میلیون دریاچه ی شور و شیرین در این کشور وجود دارد. بلندترین نقطه ی روسیه قله ی البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ متر در جنوب و عمیق ترین نقطه ی آن دریاچه ی بایکال با عمق ۱۶۳۷ متر می باشد. این دریاچه که عمیق ترین دریاچه ی دنیا نیز می باشد، ۲۰ درصد از ذخایر آب شیرین دنیا را در بر می گیرد.

جمعیت:
جمعیت روسیه تقریباً ۱۴۵ میلیون نفر می باشد که این جمعیت از ترکیب بیش از یک صد قوم و نژاد تشکیل شده است. ترکیب جمعیت روسیه به شرح زیر است:

۸۱/۵ درصد روس، ۸/۳ درصد تاتار، ۳ درصد اکراینی و بقیه ی جمعیت این کشور را سایر اقلیت های قومی تشکیل می دهند.

علی رغم آن که زبان رسمی این کشور روسی می باشد، اما اقلیت های این کشور از زبان های محلی خود نیز استفاده می نمایند و حتی مؤسسات آموزشی به زبان خود را دارند.

مذهب اکثریت مردم روسیه مسیحیت ارتدکس است. پس از آن مسلمانان بزرگ ترین گروه جمعیتی را تشکیل می دهند. مذاهب یهود و بودایی نیز در روسیه به صورت اقلیت وجود دارند.

آب و هوا:

در روسیه انواع آب و هوا به استثنای آب و هوای مناطق استوایی را می توان مشاهده نمود. به علت تنوع آب و هوا، گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند بایستی قبل از سفر اطلاعات لازم در مورد وضعیت جوی را مطالعه نمایند.

دولت:

کشور فدراسیون روسیه دارای دولتی فدراتیو و دموکراتیک می باشد که به صورت جمهوری اداره می گردد. رئیس جمهور هر چهار سال یک بار طی انتخابات مردمی تعیین می گردد و این کشور دارای دو پارلمان می باشد. قانون اساسی این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق در یک همه پرسی عمومی در سال ۱۹۹۳ میلادی تصویب گردید.

جذابیت:

این کشور دارای هزاران مکان جذاب طبیعی، تاریخی و فرهنگی برای گردشگران بین المللی می باشد. هفده اثر فرهنگی و تاریخی این کشور در لیست یونسکو به عنوان میراث فرهنگی مشترک جهانیان ثبت شده است. به عنوان نمونه می توان به میدان سرخ، کرملین مسکو، موزه ی ارمیتاژ و مرکز تاریخی شهر سن پترزبورگ اشاره نمود.

LI_1430832397_aef1ea501eee86a4a2ff83b04efce8fb

امنیت:

بنا به آمار سازمان جهانی جهانگردی (WTO) روسیه کشوری امن است. با توجه به آمار موجود در این سازمان موارد نا امنی در شهرهای بزرگ مسکو و سن پترزبورگ برای گردشگران بسیار کم است و این دو شهر در مقایسه با اکثر پایتخت های اروپایی و آمریکایی از درجه ی امنیت بالاتری برخوردار می باشند.

پس از حوادث ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، تمام کشور های توریستی جهان حداقل با ۵/۱ درصد افت جذب گردشگر مواجه شدند، در صورتی که روسیه با ۳ درصد افزایش گردشگر بین المللی مواجه گردید.

آب:

کیفیت آب روسیه بسیار متغیر است. توصیه می شود که برای آشامیدن از آب بطری که در تمام فروشگاه های روسیه عرضه می گردد، استفاده شود.

غذا:

در روسیه تنوع غذایی فراوانی را می توان مشاهده نمود. در این کشور می توان انواع غذاهای محلی روسیه، قفقازی و تاجیکی را صرف نمود. علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها، انواع غذاهای اروپایی و آسیایی تهیه می گردد. از غذاهای محلی روسی می توان به اُخا (سوپ ماهی)، شیچی (سوپ گیاهی)، سوپ بورش، پلمنی (نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه می شود) اشاره نمود. با توجه به تنوع غذایی فراوان به خصوص در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، در انتخاب غذا با مشکلی مواجه نخواهید شد.

واحد پول:

واحد رسمی پول روسیه روبل است و هر روبل معادل ۱۰۰ کوپک می باشد. علی رغم آن که در بعضی مکان ها قیمت بر اساس دلار یا سایر ارزهای خارجی نمایش داده می شود، اما خرید در هتل ها، رستوران ها و فروشگاه ها فقط با روبل امکان پذیر است. تبدیل ارز های خارجی به روبل فقط باید در بانک ها یا صرافی های مخصوص انجام گیرد و در هنگام تبدیل ارز بایستی پاسپورت را به همراه داشت و رسید مخصوص دریافت نمود. استفاده از انواع کارت های اعتباری بین المللی در این کشور بلامانع می باشد.

برابری روبل روسیه با دلار:

هر دلار آمریکا تقریباً با ۵۰ روبل روسیه برابر است.

کد تلفن روسیه ۷+

کد تلفن شهر مسکو  ۰۹۵ ۷+

کد تلفن شهر سن پترزبورگ ۸۱۲ ۷+

سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر مسکو:

اگر در زمان اقامت در روسیه با هر نوع مشکلی مواجه شدید، می توانید از راهنمایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو استفاده نمائید.

آدرس: مسکو، مترو چیستی پرودی، بلوار پاکروفسکی، پلاک ۷

تلفن سفارت: ۹۱۷۷۲۸۲         فاکس: ۹۱۷۹۶۸۳      تلفن کنسولگری ایران: ۹۱۷۳۰۹۲

شهروندان جمهوری اسلامی ایران بایستی برای سفر به روسیه، ویزای معتبر و پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار به همراه داشته باشند.

رابطه­ ایران و روسیه بعد از به قدرت رسیدن پوتین قوی تر و راهبردی شد که نقطه ی اوج آن عقد قراردادهای مهم در جریان سفر دکتر خاتمی رئیس جمهور سابق به روسیه بود.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟