دلیل بروز چربی‌های عمیق در شکم

نوشیدنی های قندی و افزایش چربی های عمق شکمی
به گزارش ویرلن ؛ تحقیقات جدید نشان داده، افرادی که تقریبا هر روز از نوشیدنی های قندی استفاده می کنند به مرور زمان دچار چربی های عمیق شکمی می شوند.
این تحقیق که روی بیش از ۱٫۰۰۰ فرد بالغ انجام شد، نشان داد آن دسته از افراد که روزی حداقل یک نوشیدنی قندی استفاده می کنند بعد از شش سال چربی های عمق شکمشان رشد زیادی می کند.
محققان می گویند یافته های این تحقیق بسیار نگران کننده است، چون این نوع چربی – چربی احشایی – اطراف برخی از ارگان های حیاتی بدن را می گیرند و این اتفاق برای سلامت بسیار مضر است.
چربی احشایی نوعی از چربی است که ارتباط نزدیکی با خطر دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی دارد. تحقیقات گذشته نیز نشان داده بود افرادی که نوشیدنی های قندی زیاد مصرف می کنند بیشتر در خطر دیابت و انواع بیماری های قلبی قرار دارند. اما تحقیقات جدید مکانیزم پشت این عادت را نشان داد.
نتایج تحقیقات بر اساس اطلاعات ۱٫۰۰۳ فرد بالغ بود که در تحقیقی بزرگتر با موضوع سلامت قلب شرکت کرده بودند. محققان با استفاده از سی تی اسکن مقدار چربی احشایی تمام این افراد را در ابتدای تحقیق اندازه گیری کردند. سپس پس از ۶ سال دوباره این اسکن را تکرار کردند.
در ابتدا، ۱۳ درصد از افراد حاضر در این تحقیق گفتند که حداقل روزانه یک نوشیدنی شیرین شده استفاده می کنند. خانم ها و آقایانی که در این گروه قرار داشتند پس از شش سال شاهد افزایش چربی احشایی زیادی بودند.
محققان متوجه شدند کسانی که هر روز نوشیدنی شیرین شده مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که این کار را نمی کردند ۲۷ درصد چربی احشایی بیشتری داشتند.
البته نمی توان گفت که نوشیدنی های شیرین شده تنها دلیل افزایش چربی احشایی و یا بیماری هایی مانند دیابت و ناراحتی قلبی هستند. مردم باید با تمام مواردی که آنها را در خطر افزایش چربی احشایی قرار می دهند آشنا شوند و بیاموزند که کالری مورد نیاز خود را از تمام گروه های غذایی و از نوع سالمشان دریافت کنند.
افرادی که مصرف قندشان بالاست، کمتر سبزیجات مصرف می کنند، کم تحرک هستند و سیگار می کشند بیش از دیگران در خطر بیماری هایی از این دست هستند.
راه حل : تغییر عاداتی است که داریم. کاهش مصرف نوشیدنی و غذاهای قندی و بالا بردن سطح فعالیت، ثابت کرده که می تواند خطر افزایش چربی احشایی و بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و سکته مغزی را تا حدود زیادی کاهش دهد.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟