جناق سینه تیتانیومی

یک بیمار دنده و جناق سینه تیتانیومی ساخته شده با تکنولوژی پرینت سه بُعدی دریافت کرد.
تکنولوژی پرینت سه بُعدی  برای جایگزینی دنده و جناق سینه یک بیمار خاص مورد استفاده قرار گرفته است.
پس از پروژه های موفق آزمایشگاه ۲۲ از استخوان پاشنه پای سه بُعدی ، گارد (نگه دارنده) دهانی سه بُعدی  برای افرادیکه از آپنه موقع خواب رنج می بردند و اولین موتور جت سه بُعدی  دنیا، سازمان تحقیقات دولتی CSIRO  در استرالیا یک مورد دیگر را به لیست ایمپلنت های پزشکی سه بُعدی خود اضافه کرد و آن جایگزینی دنده و جناق سینه تیتانیومی برای یک مرد ۵۴ ساله مبتلا به سرطان بود.

پرینت سه بعدی

استخوان جناغ و قفسه سینه دارای هندسه پیچیده‌ای هستند  به همین دلیل ایمپلنت های مسطح و صفحه‌ای که به طور معمول برای این بخش از سینه به کار می‌رود، با گذشت زمان ناکارآمد می‌شوند. به همین دلیل یک تیم جراحی در بیمارستان دانشگاه سالامانکای اسپانیا به فکر ایمپلنت های ویژه با استفاده از تکنولوژی پرینت سه‌بعدی افتادند که گزینه بهتری برای این بیمار اسپانیایی درگیرِ ساکرومای دیوار قفسه سینه – شرایطی که به دلیل رشد تومورهای سرطانی اطراف جناق و دنده ها باعث شده بود قسمت های خاصی از این مناطق برداشته شوند- ،خواهد بود .

3d-printed-sternum-ribs

کمپانی ساخت وسایل پزشکی به نام « Anatomics» واقع در ملبورن، در همکاری با تیم جراحی این بیمار، با استفاده از سی‌تی اسکن‌هایی با وضوح بالا توانستند ایمپلنت ویژه‌ای برای این بیمار طراحی کنند که کاملا مطابق قفسه سینه وی باشد. این کمپانی پس از تکمیل فرآیند طراحی برای پرینت آن به آزمایشگاه ۲۲ روی آورد. این آزمایشگاه دنده و جناغ قفسه سینه را به صورت لایه لایه و با استفاده از پرینتر سه‌بعدی فلزی ۳/۱ میلیون دلاری خود که دارای پرتو الکترونی نیز هست، چاپ کرد.
پس از تکمیل پرینت استخوان جناغ سینه و بخش‌هایی از دنده، ایمپلنت کامل شده به اسپانیا منتقل شد و در سینه بیمار کاشته شد. این ایمپلنت دارای قطعاتی است که دور استخوان‌های باقی مانده قرار می‌گیرد که به وسیله پیچ‌ها و به طور ایمن به این استخوان‌ها متصل شوند.
جراحی با موفقیت صورت گرفت و بیمار پس از ۱۲ ساعت از بیمارستان مرخص شد.
ویدئوی زیر پروسه ساخت این ایمپلنت را نشان می دهد.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟