بدانید : مرگبارترین سرطان‌ها در ایران

به گزارش ویرلن ؛ نام سرطان شاید به جرأت یکی از ترسناک‌ترین واژه‌هایی است که افراد می‌توانند بشنوند و با وجود اینکه در حال حاضر بسیاری از انواع سرطان‌ها قابل درمان هستند، ناخودآگاه ترس را بر دل می‌اندازد. اما در این میان، بررسی‌ها و آمارهای ارائه‌شده حاکی از آن است که تعدادی از سرطان‌ها در شمار مرگبارترین آنها به شمار می‌روند.

سرطان ریه: آمارهای ارائه‌شده از سوی موسسه ملی سرطان آمریکا در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که ۲۲۱ هزار و ۲۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و ۱۵۸ هزار و ۴۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. از این رو، سرطان ریه شایع‌ترین و مرگبارترین نوع سرطان به شمار می‌رود. این سرطان به دلایل مختلف شکل می‌گیرد، ولی شایع‌ترین علت آن، استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود سیگار افراد سیگاری است.

سرطان روده بزرگ: این نوع سرطان که نواحی روده بزرگ و مقعد را شامل می‌شود، باعث مرگ ۴۹ هزار و ۷۰۰ نفر در سال ۲۰۱۵ شده و این در حالی است که ۱۳۲ هزار و ۷۰۰ مورد جدید ابتلا به این سرطان در این سال شناسایی شده‌اند. رشد تومورهای سرطانی در دیواره داخلی روده بزرگ یا مقعد را پولیپ می‌گویند که در صورت درمان نشدن، در گذر زمان سرطانی می‌شوند. برداشتن این پولیپ‌ها در خلال کولونوسکوپی، شانس زنده ماندن بیماران را افزایش می‌دهد.

سرطان پستان: این سرطان در رده بعدی قرار می‌گیرد و طبق آمار، در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۰ هزار و ۷۰۰ نفر به آن مبتلا شده‌اند که ۴۴۰ نفر از آنها را مردان تشکیل می‌دهند. با وجود ۲۳۳ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان پستانی که در سال ۲۰۱۵ شناسایی شد، این نوع سرطان شایع‌ترین سرطان در میان زنان محسوب می‌شود. در میان سایر انواع سرطان، سرطان سینه در صورت متاستاز (گسترش یافتن توده‌های سرطانی)، مرگبارترین نوع سرطان‌ها به شمار می‌رود.

سرطان پانکراس: این نوع سرطان از جمله سرطان‌هایی است که تشخیص آن دشوار است. به گزارش موسسه ملی سرطان، در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۸ هزار و ۹۶۰ نفر با این بیماری تشخیص داده شدند و ۴۰ هزار و ۵۶۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. بخش اعظم سرطان پانکراس در سلول‌های برون‌ریز تشکیل می‌شود. ترشح نشدن هورمون در این تومورها علت اصلی تشخیص دیرهنگام این سرطان در مراحل اولیه است.

سرطان پروستات: این بیماری، شایع‌ترین نوع سرطان در میان مردان آمریکایی است. شیوع بالای سرطان سینه در زنان و پروستات در مردان، بالاترین میزان توجه را در دنیا به خود جلب کرده‌اند. به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند که ۲۷ هزار و ۵۴۰ مرد مبتلا به این نوع سرطان جان خود را از دست دادند و دومین سرطان مرگبار در مردان به شمار می‌رود. سیاه‌پوستان آمریکایی بیشترین شمار مبتلایان به این سرطان را به خود اختصاص می‌دهند.

سرطان خون: طبق آمارها، سرطان خون در سال ۲۰۱۵ جان ۲۴ هزار نفر را در آمریکا گرفت. سرطان خون در دو نوع حاد و مزمن ایجاد می‌شود. سرطان خون حاد به سرعت رشد می‌کند و در کوتاه‌مدت مرگ بیمار را به دنبال دارد، ولی نوع مزمن با سرعت کمتری پیشرفت می‌کند. سرطان خون شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان زیر ۱۵ سال است. به گزارش موسسه ملی سرطان، در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۴ هزار و ۲۷۰ هزار مورد ابتلا به سرطان خون شناسایی شد.

سرطان مثانه: این سرطان در سال ۲۰۱۵ مرگ ۱۶ هزار بیمار مبتلا را به دنبال داشته و به‌طور مستقیم بیش از ۷۴ هزار نفر را مبتلا کرده است. مطالعات نشان می‌دهد که افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند و نیز افراد مبتلا به عفونت‌های مزمن مثانه بیشترین شمار مبتلایان به این سرطان را شامل می‌شوند.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟