اهمیت سلامت پا ، از مشکلات آینده جلوگیری کنید

ویرلن ؛ تشخیص نشانه های اولیه مشکلات پا می تواند از پیامدهای دشوار آینده جلوگیری کند. دکتر چریز دیال، استادیار جراحی ارتوپدی در دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین در برانکس، آزمایشی را طراحی کرده است که می توانید برای پی بردن به سلامت پاها از آن استفاده کنید.

۱- آیا پایتان تاول یا نقاط قرمز روی خود دارد؟ کفشی بخرید که طول و عرضش مناسب پایتان باشد، همچنین همیشه داخل کفش را چک کنید تا مبادا چیزی درون آن پاها را اذیت کند.

مراقبت از پا

۲- آیا ناخن های پایتان مستقیم و تمیز گرفته شده است؟ این کار کمکتان می کند از رشد ناخن ها درون پوست و گوشت جلوگیری شود.
۳- لایه شاخی ( پوستی که در پایه ناخن رشد می کند ) ناخن را پس می زنید؟ این لایه کارش حفاظت شما از باکتری ها و عفونت است، اما باید جلوی رشد بیش از حدشان را نیز گرفت.
۴- آیا مرتب از سنگ پا استفاده می کنید؟ این کار از انباشته شدن پوست های مرده جلوگیری می کند و اجازه می دهد به پوست سالم زیرین رطوبت برسد.

جریان خون

۵- انگشتان پایتان صورتی است؟ انگشتانی که رنگشان قرمز، بنفش یا آبی باشد ممکن است دچار عفونت، جراحت و یا مشکل خون رسانی باشند. برای تشخیص علت اصلی این مشکل به سرعت پزشک خود را ملاقات کنید.
۶- روی ناخن انگشت بزرگ پا فشار بیاورید تا رنگش سفید شود، سپس رهایش کنید. چه مدت طول کشید تا رنگ ناخن به حالت اول بازگردد؟ اگر بیش از ۵ ثانیه طول کشید ممکن است مشکل گردش خون داشته باشید. با پزشک خود صحبت کنید.

حس

۷- با مداد پاک کن روی بالا، پایین و دو سمت پای خود بکشید. آیا در هر چهار منطقه یک حس را داشتید؟ مشکل در حس کردن حرکت پاک کن می تواند نشانه ی دیابت یا آسیب دیدگی عصب باشد و باید حتما توسط پزشک معاینه شود.

انعطاف

۸- آیا می توانید یک حوله ظرف کوچک یا یک تیله را با انگشتان پا بردارید؟ اگر نمی توانید باید روزانه با ماساژ دادن پا و انگشتان پا انعطافش را بهبود ببخشید. همچنین هر روز برداشتن حوله یا تیله از روی زمین با انگشتان پا را نیز تمرین کنید.

با مجله اینترنتی ویرلن همراه باشد

رپورتاژ آگهی

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟