معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ؛ اسنپ باید به سمت راه‌اندازی سرویس سفر اشتراکی برود

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در حاشیه بازدیدش از اسنپ گفت: اسنپ باید به سمت راه‌اندازی سرویس سفر اشتراکی برود
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مهمان اسنپ، اولین و بزرگ‌ترین سامانه هوشمند حمل‌ونقل ایران، در دورهمی رسانه‌ای این شرکت بود. سورنا ستاری در ابتدای امر از بخش‌ها و تیم‌های مختلف این شرکت بازدید کرد و با مدیر ارشد فناوری و مدیر ارشد بازاریابی، در مورد فعالیت‌های فنی و بازاریابی اسنپ گفت‌وگو داشت.

ستاری در ادامه بازدید از بخش‌های مختلف این شرکت در کنار تنی چند از مدیران ارشد اسنپ و خبرنگاران، در دورهمی‌ رسانه‌ای حضور پیدا کرد. ژوبین علاقبند، نایب‌رییس هیات‌مدیره اسنپ، در این نشست آمار و ارقامی را در مورد این سامانه با حاضران به اشتراک گذاشت.

بر اساس این آمار، اسنپ اکنون بزرگ‌ترین شرکت فعال در بستر اینترنت ایران و خاورمیانه است. این شرکت روزانه بیش از یک میلیون درخواست سفر و بیش از ۸۰۰ هزار سفر موفق دارد. چنین فعالیت گسترده‌ای تاثیر مهمی در بحث اشتغالزایی کشور داشته، به گونه‌ای که در گروه اینترنت ایران هزار و پانصد شغل به طور مستقیم و در اسنپ ۳۰۰هزار شغل به طور غیرمستقیم به وجود آمده است.

مقایسه اسنپ و اوبر

نایب‌رییس هیات‌مدیره اسنپ، در سخنان خود مقایسه‌ای میان فعالیت اسنپ در تهران و اوبر، اپلیکیشن آمریکایی درخواست خودرو، در برخی از شهرهای مهم دنیا انجام داد و اشاره کرد که اوبر در لندن، پاریس و نیویورک نسبت به اسنپ در تهران کوچک‌تر است.

سفر اشتراکی راه‌حل آلودگی هوا و ترافیک

ستاری در دورهمی رسانه‌ای اسنپ از برنامه‌های این سامانه برای سال آینده سوال کرد و پیشنهادی را مبنی بر به وجود آوردن سرویس سفر اشتراکی مطرح ساخت. اعضای هیات‌مدیره اسنپ نیز توضیح دادند که اکنون زیرساخت‌های اجرایی این سرویس در دست اجرا قرار دارد؛ در آینده نزدیک برای حل آلودگی هوا، ترافیک و جای پارک در کلان‌شهرها، اسنپ از سرویسی رونمایی خواهد کرد که چند مسافر (با مبدا و مقصد نسبتا نزدیک) به طور همزمان بتوانند از یک خودرو استفاده کنند.

برنامه‌های در دست اجرای اسنپ

علاقبند در ادامه صبحت‌های خود در دورهمی رسانه‌ای اسنپ به قابلیت‌های امنیتی این سامانه اشاره کرد و گفت: اکنون در حال کار روی سه قابلیت عکس‌دار شدن حساب کاربری تمام رانندگان ناوگان، احراز هویت تصویری و پنهان‌سازی شماره تماس هستیم.

وی اضافه کرد: پنهان‌سازی شماره تلفن همراه به‌ صورت آزمایشی در تهران در حال اجراست. همچنین، این قابلیت به صورت کاملا موفق در مشهد اجرایی شده است.

توصیه به فعالیت در بازارهای نوآورانه

ستاری در این دورهمی به مدیران گروه اینترنت ایران در خصوص فعالیت اسنپ‌فود توصیه‌هایی کرد و از آنها خواست تا ورود به بازارهای جدید و رقابت‌پذیر را در دستور کار قرار دهند.

وی در این خصوص اضافه کرد: ما آمادگی همکاری برای فعالیت‌های نوآورانه در بخش میوه و تره‌بار را داریم. این بازار بسیار بکر است و جای بسیاری برای رشد دارد. این قول را می‌دهیم که جلساتی با حضور شرکت‌ها و وزارت‌خانه‌هایی نظیر وزارت کشاورزی برگزار کنیم تا زمینه فعالیت و رشد پویای استارت‌آپ‌های نوپا فراهم شود.

استارت‌آپ‌ها سرمایه‌های مهم در توسعه فناوری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در خصوص نقش دولت در رشد و پیشرفت استارتاپ‌ها گفت: دولت نباید در کار شرکت‌های استارتاپی وارد شود. به اعتقاد من ورود دولت به این بازار مانع رشد فعالیت این شرکت‌ها می‌شود و رانت ایجاد می‌کند. از سوی دیگر دادن پول و وام به استارتاپ‌ها برای فعالیت این شرکت‌ها مثل سم می‌ماند. بهتر است به جای اصرار بر حمایت دولتی، اجازه دهیم شرکت‌های استارتاپی کار خود را انجام دهند.

سورنا ستاری

ستاری در مورد مشکلات حقوقی استارت‌آپ‌ها نیز صحبت کرد و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران منبی بر نقش معاونت علمی ریاست جمهوری در قبال این مشکلات بیان کرد: امروز دست‌ کم چالش از بود و نبود استارت‌آپ‌ها به چگونگی آنها رسیده. توصیه من این است که اکنون اکوسیستم استارت‌آپی ایران باید با یکدیگر متحد باشند.

وی در انتهای صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که رشد استارت‌آپ‌های حوزه خدمات می‌تواند سرمایه‌ای برای توسعه فناوری خلق کند.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.