ابداع آب شیرین کن با فناوری جدید

محققین آمریکایی با استفاده از جریان الکتریسیته که در فناوری باتری استفاده می شود موفق به جدا کردن یون های نمک از آب شور شدند.

به گزارش ویرلن از مهر، فناوری که در باتری برای شارژ وسایل الکترونیکی به کار گرفته می شود این بار می تواند از آب شور دریاها، آب شیرین تهیه کند.

در همین حال محققین دانشگاه مهندسی Illinois آمریکا موفق به توسعه وسیله ای شده اند که با استفاده از مواد موجود در باتری می تواند نمک را از آب جدا کند ضمن اینکه کمترین مقدار انرژی را هم مصرف می کند.

این در حالی است که پیش از این برای نمک زدایی آب، از روش «اسمز معکوس» (گذرندگی وارون) استفاده می شد که در آن آب در میان غشایی که نمک را جدا می کرد، هدایت می شد و فرآیندی پرهزینه و نیازمند مصرف بالای انرژی بود.

اما در این شیوه، از جریان الکتریسیته یک باتری به منظور جدا کردن یون های نمک از آب استفاده می شود که این روش بسیار نوین و در مقایسه با شیوه قبلی بسیار کم هزینه تر است.

در این روش محققین دانشگاه مهندسی Illinois آمریکا از «باتری های سدیم یون» که حاوی آب شور است، الهام گرفته اند. یعنی باتری  دو الکترود مثبت و منفی دارد که میان این دو یک جدا کننده وجود دارد که یون ها می توانند جریان داشته باشند. زمانیکه باتری خالی می شود، سودیم و یون های الکترود که دو عنصر نمک هستند به یک سمت از الکترودها کشیده می شوند و نمک زدایی در طرف دیگر الکترود انجام می گیرد.

همچنین نتیجه این تحقیق در نشریه Journal of the Electrochemical Society چاپ شده است.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.